Kronik hepatit b tedavisi alan lamivudine dirençli hastalarda entecavir tedavi sonuçları
Entecavir treatment results in lamivudine-resistant patients recei̇vi̇ng chronic hepatitis b treatment
- Tez No: 710791
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YENİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç: Daha önceden tedavi almış, Lamivudine direnci gelişmiş vakalarda entecavir tedavi sonuçlarını değerlendirmekdir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmamızda daha önceden tedavi almış fakat lamivudine direnci nedeniyle entecavir tedavisine dönülmüş vakaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastaların alkol tüketimi vücut kitle indexleri, daha önceden kullanmış oldukları antviral tedavileri ve tedavi kullanım süreleri, tedavi öncesi, tedavi süresince ve tedavi sonrası serum HBV-DNA, serum transaminaz düzeyleri, HBsAg, HBeAg, genetik direnç analizleri kaydedildi. Tedaviye yanıt ve direnç oranları virolojik, serolojik biyokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması 39,16±8,85 olan 27 erkek ve 23 kadın toplam 50 vaka çalışmaya alındı. Olguların 24(%48)'ü HBe Ag pozitif iken 26(%52)'sında HbeAg negatifti. Serokonversiyonu tüm hastalarda %62,5 olarak tespit edildi. Lamuvidine dirençli olguların %4 ünde entecavire direnç mutasyonu saptandı. Saptanan mutasyonlar V173L, L180M, M204V, T184A idi. Ortalama direnç gelişim süresi 24,0±0,00 ay olarak saptandı. Sonuç: Bu çalışma bulguları bize; lamivudine genotipik direnç geliştirmiş olgularda entecavire duyarlılığın azaldığını, direncin ve azalmış duyarlılığın lamivudine kullanım süresine korele olduğunu, S.B. Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesine başvuran lamivudine ile tedavi edilmiş kronik hepatit B'li olgularda entecavir direnç oranının %4 olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives: To evaluate results of entecavir treatment in patients with Lamivudine resistance. Materiel and Method: Lamividine resistance patients treated with entecavir were retrospectively studied. Gender, age, BMI, alcohol consummation, previous anti-viral treatment and period, HBV-DNA, transaminase, HBsAg, HBeAg levels and genetic resistance analyze before / during/ after treatment were registered. Results: Twenty-seven of the patients were males and 23 were females. Mean age of the patients were 39.16+/-8.85. 24 of the patients (%48) were HbeAg positive and 26 were HbeAg negative. Sero-conversion of HbeAg was %62,5 . Entacavire resistant mutation was find in 4% of Lamividine-resistant patients. V173L, L180M, M204V, T184A mutations were found. Mean time of resistance development was 24,0±0,00 months. Conclusions: Entecavir sensitivity decreased in Lamividine-resistant patients. Resistance and decreased sensitivity was in correlation with Lamividine taking time. Entacavire resistant mutation was find in 4% of Lamividine-resistant patients in Okmeydanı Training and Research Hospital.