Yozgat ilinde manda yetiştiriciliği
Water buffalo breeding in Yozgat province
  1. Tez No: 710790
  2. Yazar: İMRAN ALİ DOĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Yozgat ili ve ilçelerinde ikamet eden manda yetiştiriciliği yapan işletme sahiplerinin demografik profili, işletme yapıları, yetiştirme alışkanlıkları, üretilen ve satılan manda ürünleri ile fiyatları incelenmiştir. Anketler Yozgat Merkez, Akdağmadeni, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ki kare test yöntemi, çapraz tablolar ve frekans dağılım tabloları ile istatistik analizi yapılmıştır. İşletmelerin %55.96'sında 1-5 baş sağmal manda bulunmaktadır. Malaklama aralığı %81.65 oranında 12-15 ay olduğu anlaşılmıştır. Mandaların %83.49'u 10 yıldan fazla süre damızlıkta kullanılmaktadır. Yozgat'ta en çok üretilen (%24.77) ve satışı yapılan (%22.02) kaymak ve yoğurttur.
Özet (Çeviri)
In this study, the demographic profile, business structures, breeding habits, produced and sold water buffalo products and prices of business owners residing in Yozgat province and its districts were examined. The surveys were conducted in Yozgat, Akdağmadeni, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun districts. The obtained data were statistically analyzed with the chi-square test method, cross tables and frequency distribution tables. 55.96% of businesses have 1-5 head dairy buffaloes. It was understood that the birth interval in buffaloes was 81.65%, 12-15 months. 83.49% of buffaloes have been used in breeding for more than 10 years. Cream and yoghurt are the most produced (24.77%) and sold (22.02%) in Yozgat.