Sporda liderlik davranışlarının takım başarısı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 71080
  2. Yazar: TUBA SEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET İnsanların doğal ya da doğal olmayan uğraşılarının tümünde bir organizasyon olayı sözkonusu olduğundan, insanlar gruplar halinde yaşamak durumundadırlar. Ancak grup üyelerini belirli hedeflere yöneltecek liderlere gereksinim duyulmaktadır. Çünkü liderler grupların yönlendirilmesi ve amaçlarına etkin olarak ulaşabilmeleri için belirli bir süreç oluşturabilecek niteliklere sahip olmaları gereken kişilerdir. Her alanda olduğu gibi sporda da takımları, sporcuları ortak bir amaç çerçevesinde toplayacak, performanslarını arttıracak liderlere, yani antrenörlere gereksinim duyulmaktadır. Antrenörler takımı oluşturan sporcuların, yöneticilerin ve çevrenin özelliklerine göre bir davranış tarzı belirleyerek, takım üzerindeki etkilerini ve takım başarısını artırmak zorundadırlar. Çalışmada otokratik, demokratik ve tam serbesiyet tanıyan antrenör davranışlarının takımların başarılan üzerindeki etkilerini belirlemek temel alınmıştır. Bu amaçla 1996-1997 Türkiye Deplasmanlı Hentbol Bayanlar ve Erkekler I. liginde başarılı olarak ilk dört sırayı alan ve Final Four turnuvasına katılma hakkı kazanan takımların sporcuları ile bir anket yapılmıştır. Anketten elde edilen verilerle antrenörlerin liderlik davranış tarzları ile takım başarılan arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Sonuçta ülkemizde hentbol I. liginde mücadele eden takımların antrenörlerinin başarıya ulaşmak için genelde otokratik lider davranışına eğilimli oldukları tespit edilmiştir. Ancak bu sonuca ulaşılırken çevresel ve kişisel faktörler gözönüne alınmamıştır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As all natural and unnatural struggles entail an organization issue, human beings are thus supposed to live in groups. However, they need leaders who direct them to certain targets. These leaders need to have qualifications for directing groups and helping them to achieve their goals. like in any other field, sports does also need leaders who make teams or athletes share the same aim and increase their performance; that is, trainers are needed. By adapting a behaviour in accordance with the team members, the administratives, and the characteristics of the environment; trainers have to increase both their effect on the team and the success of the team. The basis for this study includes the behavioural characteristics of autocratic, democratic and laissesfaire trainers. The data was obtained through a questionnaire which was administered to the players of the top four teams in Final Four Turnament of the year 1996- 1997, Turkey, Women and Men Handball of the First League. A statistical correlation was done between the results of the questionnaire and the trainers' behavioural characteristics of leadership. As a conclusion, the results of this study suggest that the trainers leading the first league handball teams in our country favour an autocratic style of behaviour to gain success. However, environmental and personal factors have not been taken into consideration while drawing these results. vm