Finansal riskin hisse başına kazanç üzerindeki etkisi: Filistin borsası ile Türkiye borsası üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The effect of financial risk on earning per share: A comparative analysis of the Palestinian stock exchange and Turkish stock exchange
- Tez No: 710822
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ AKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada finansal risklerin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma verileri, Filistin ve Türkiye borsasına kayıtlı şirketlerden oluşturulmuştur. Örnekleme koşullarına göre, 2010-2018 yılları arasında 9 yıllık bir süre içinde Filistin borsasından 34 şirket, Türkiye borsasından 82 şirket seçilmiştir. Bu şirketler sektörlere göre ayrılmıştır. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi için dört ana hipotez oluşturulmuştur: Bu hipotezler, dört finansal riskin (Likidite Riski, Kredi Riski, Firma Riski ve Piyasa Riski) Hisse Başına Kazanç üzerindeki etkisinin önemine ilişkindir. Çalışmanın hipotezleri çoklu regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Filistin borsasına ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: Bankacılık sektöründe cari oran ve enflasyon oranı hisse başına kazancı tahmin etmek için kullanılabilecek iki değişkendir. Sanayi sektöründe hisse başına kazancı etkileyen değişkenler faiz ve vergi öncesi karın standart sapması ile faiz oranı iken hizmet sektöründe döviz kurunun önemli olduğu tespit edilmiştir. Yatırım sektöründe ise Kısa Vadeli Yük./Toplam Varlıklar Oranı hisse başına kazancı tahmin etmek için kullanılabilecek tek değişken olarak bulunmuştur. Sigorta sektöründe üç değişken ise Kısa Vadeli Yük./Toplam Varlıklar Oranı, Toplam Yük./Toplam Varlıklar Oranı ve Enflasyon Oranı olarak tespit edilmiştir. Fakat Türkiye borsasında işlem gören şirketlerden elde edilen verilerle gerçekleştirilen analiz sonucuna göre hisse başına kazancı tahmin etmek için kullanılabilecek değişkenler şöyledir: Bankacılık sektöründe; Uzun Vadeli Yük./Toplam Varlıklar Oranı ve Faiz ve Vergi Öncesi Karın Standart Sapması, sanayi sektöründe Faiz ve Vergi Öncesi Karın Standart Sapması ve Faiz Oranı, hizmet sektöründe Uzun Vadeli Yük./Toplam Varlıklar Oranı ve Faiz ve Vergi Öncesi Kar Standart Sapması ve yatırım sektöründe ise Faiz ve Vergi Öncesi Karın Standart Sapması ve Döviz Kuru oranıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of financial risks on stock returns. The statistical population of the study consisted of the companies registered by Palestine & Turkey stock exchange. According to the conditions for sampling, 34 companies from Palestine stock exchange and 82 companies from Turkey stock exchange were selected during a period of 9 years from 2010 to 2018. All companies were categorized by sectors. To achieve the purpose of the study four main hypotheses were set: investigate the significance of the affect of four financial risks (liquidity risks, credit risks, firm risk and market risks) on Earning per share. The hypotheses of the study were tested using multiple regression (stepwise). The study find in Palestine stock exchange: two variables can be used to predict the stock returns in the Banking sector (Current Ratio and Inflation Rate), two variables in the Industry sector (Income before Interest and Taxes Standard Deviation and Interest Rate), one variable in the Service sector (Exchange Rate), one variables in Investment Sector (Short Term Debt to Total Assets Ratio) and three varibales in Insurance Sector (Short Term Debt to Total Assets Ratio, Total Debt to Total Assets Ratio and Inflation Rate). But in Turkey stock Exchange: two variabels in the banking sector (Long Term Debt to Total Assets Ratio and Income before Interest and Taxes Standard Deviation), two variables in the Industry sector (Income before Interest and Taxes Standard Deviation and Interest Rate), two variables in the Service sector (Long Term Debt to Total Assets Ratio and Income before Interest and Taxes Standard Deviation) and two variables in Investment sector (Income before Interest and Taxes Standard Deviation and Exchange rate).