Kocaeli ve ilçelerindeki sivil mimari eserlerde görülen duvar ve tavan resimleri
Wall and ceiling paintings seen in civil architectural works in Kocaeli and its districts
  1. Tez No: 710835
  2. Yazar: FAYSAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kocaeli'nde Batılılaşma döneminde 18. ve 19. yüzyıllara ait olan birçok sivil mimari eser inşa edilmiştir. Kentte duvar resmi bakımından Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Selim Sırrı Paşa Konağı, Beş Divanlı Rıza Bey Konağı, Demirciler Konağı ve Saatçi Ali Efendi Konağı isimli yapılar ön plana çıkmaktadır. Yapılar zamana karşı oluşan yıpranma ve yaşanan felaketler sonucu harabe hale gelmiştir. Beş Divanlı Rıza Bey Konağı ve Demirciler Konağı rekonstrüksiyon çalışmasıyla diğer yapılarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla topluma kazandırılmıştır. Yapılan yenilikler sonrası Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Selim Sırrı Paşa Konağı müze olarak kullanılmaya devam etmiş, Beş Divanlı Rıza Bey Konağı, Saatçi Ali Efendi Konağı, Demirciler Konağı ise yerel yönetimlere bağlı hizmet dışı kalmışlardır. Batılılaşma dönemi eserleri olan yapıların süsleme özellikleri de bulundukları dönemin özelliklerini taşımaktadır. Konu olarak, salt doğa tasvirleri, manzara resimleri, deniz ve gemi tasvirleri, kent tasvirleri, hayvan figürleri, natürmortlar ve müzik aletlerinin işlendiği yapılar oldukça yoğun bezenmiş, geometrik motiflerin de sıklıkla kullanıldığı duvarlarda S ve C kıvrımlı dallarda yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Resimlerde perspektif ve ışık-gölge kuralına uyulmuş, konularda yer alan hayvan figürleri anatomik yapılarına dikkat edilerek aktarılmıştır. Manzara resimlerinde kıyı kentleri ve neresi olduğu bilinmeyen hayali doğa manzaraları işlenmiştir. Hayali manzaralarda belirli bir konu üzerinden gidilmiş, genellikle bir akarsu, akarsuyun etrafında ağaçlar, hayvanlar ve evler betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the period of Westernization in Kocaeli, 18. and 19. many civil architectural monuments have been built, which belong to the centuries. The buildings named Kasr-ı Humayun Palace Museum, Ataturk and Redif Museum, Selim Sirri Pasha Mansion, Five-Divan Reza Bey Mansion, Blacksmiths Mansion and Clockmaker Ali Efendi Mansion stand out in terms of mural painting in the city. The buildings have been destroyed as a result of time-worn and catastrophic events. Five Divans, Reza Bey Mansion and Blacksmiths Mansion were brought into the community through reconstruction work and other structures were brought into the community through restoration works. After the innovations, Kasr-ı Humayin Palace Museum, Ataturk and Redif Museum, Selim Sirri Pasha Mansion continued to be used as a museum, Five Divans Rıza Bey Mansion, Saatçi Ali Efendi Mansion and Blacksmiths Mansion were out of service due to local governments. The decorative features of the buildings, which are works of the Westernization period, also have the characteristics of the period in which they were found. As a subject, only nature depictions, landscape paintings, sea and ship depictions, city depictions, animal figures, still lifes and structures where musical instruments are processed are decorated quite extensively, and S and C curved branches were heavily used on the walls where geometric motifs were also often used. In the pictures, perspective and light-shadow rule were observed and animal figures in the subjects were conveyed by paying attention to their anatomical structure. Landscape pictures show coastal cities and imaginary nature landscapes, where they are unknown. Imaginary landscapes are based on a specific topic, often depicting trees, animals and houses around a stream, stream.