Hidroksil radikalinin kapiler elektroforez ile tayini
The Determination of hydroxyl free radical using capillary electrophoresis
  1. Tez No: 71085
  2. Yazar: NURAY GÖKÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Oksidanlar, yaşayan organizmalar için çok etkili ve zararlı kimyasallardır. Serbest radikaller, sözü edilen oksidanların bir bölümünü oluşturmaktadırlar. İçerdikleri çiftleşmemiş elektronları yüzünden başka moleküllerin yapısını bozmaktadırlar. Oksijenden türeyen serbest radikallerin en hasar yapıcı olanı da hidroksil radikalidir. Bu çalışmada hidroksil radikalinin, salisilat iyonunu hidroksillemesine dayalı kapiler elektroforetik bir yöntem geliştirilmiş, hidroksillenmiş ürünler dahil, 2,3-DHB, 2,5-DHB, salisilat ve bu sistemin iç standardı olarak belirlenen luminalin pH 8.5 borat tamponunda, 25 kV potansiyel uygulayarak, İs vakum enjeksiyonu ile 200 um de kapilerden geçen ürünlerin ayırımları yapılmıştır. Verilen koşullarda luminal (7), 2,5-DHB (8.5), salisilat (9.3), 2,3-DHB (9.7), sırası ile belirlenmiştir. Tüm maddelerin kalibrasyon çalışmaları yapılmış ve iyi korelasyonlu eğriler elde edilmiştir. Bu yöntemin uygulanabilirliği, mide dokusu homojenatına dışarıdan katılan salisilat iyonunun UV irradyasyonu ile hidroksıllenmesı sonucu tayın edilebilirliği incelenmiş ve standart maddelerinkine benzer sonuçlar elde edilmiştir. İlgili maddelerin en düşük tayin limitleri ise 2,5-DHB için 6.65x10''', salisilat için 3.19x10^, 2,3-DHB için 6.96x10" olarak hesaplanmıştır. Yukarıdaki bulgulara göre, bu çalışmada geliştirilen yöntemin ucuz. kolay ve çabuk olduğu ve hidroksil radikali tayinlerinde kullanılmasının üstünlük getireceği önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Hidroksil radikali, hidroksil radikali miktar tayini, serbest radikaller, antioksidanlar, kapiler elektroforez. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oxidants are very effective and harmful agents for the Irving organisms. Free radicals are one of the group of oxidants. They destroy the molecules effectively because of their unpaired electrons. In this study, an original capillary electrophoretic method for the determination hydroxyl free radical based on the hydroxylation of salicylate ion is described. Luminal as an internal standart, hydroxylated products 2,5-DHB, salicylate ion and 2,3- DHB were resolved from each other in the employment of 25mM borate buffer, applying 25 kV potantial in the 1 s vacuum injection at 200 nm detection conditions. The compouns luminal, 2,5-DHB, salicylate ion and 2,3-DHB gave good peak at the time, in turn, 7, 8.5, 9.3, 9.7. The calibration studies were performed all of the related compounds and good correlated relations were calculated. The applicability of the method was examined the analysis in the homogenate of stomach tissue and similar results were obtained those of standart compounds. The detection limits were calculated to be 6.65x10“”for 2,5-DHB, 3.19x10“* for salicylate ion, 6.96x10”" for 2,3-DHB. The method proposed with this study is cheap, easy and fast for the determination of hydroxyl free radical and it seems a promissing method comparing to the other techniques. Key Words : Hydroxyl radical, Hydroxyl radical assay, Free radicals, antioxidants, Capillary electrophoresis.