Akut bronşiyolit tedavisinde farklı konsantrasyonlarda salin salbutamol kombinasyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Comparison of the efficacies of normal saline versus hypertonic salinein the management of acute bronchiolitis
- Tez No: 710854
- Danışmanlar: UZMAN ŞEBNEM ÖZDOĞAN, DOÇ. DR. ZEYNEP YILDIZ YILDIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Akut bronşiyolit süt çocukluğu döneminde alt solunum yollarını tutan, sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu, bronşiyollerin inflamatuar daralması sonucu meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Sık görülmesi, hastaneye yatışı gerektirebilmesi, beraberinde akut ve kronik komplikasyonlarla seyredebilmesi açısından önemli bir sağlık sorunudur. Hipertonik salin küçük hava yollarının virüs tarafından invazyonundan sonra gelişen ödemi ve mukus birikimini azaltarak, bronşiyollerde hücre hasarına bağlı oluşan tıkanıklıkları engeller. Çalışmanın amacı, hafif ila orta şidette bronşiyolit tanısı olan hastaların tedavisinde kullanılan farklı konsantrasyonlardaki salin solüsyonlarının etkinliklerini karşılaştırmaktı. Yöntemler: Akut bronşiolit tanısı konulan 1-24 ay yaş grubunda olan 46 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar tedavi yaklaşımlarına göre normal salin kullananlar ve %3 hipertonik salin kullananlar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastanede kalış süresi, başvuru anındaki, 48. saatteki ve taburculuk esnasındaki modifiye respiratuar değerlendirme skorları (MRAS) karşılaştırıldı. Bulgular: Farklı zamanlarda değerlendirilen modifiye solunum değerlendirme skoru iki grup arasında anlamlı fark göstermedi (p>0.05). Sonuçlar: Normal salin veya %3 hipertonik salin ile kombinasyon halinde uygulanan salbutamol olmak üzere iki farklı tedavinin karşılaştırılması, semptomatik iyileşme veya hastanede kalış süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya koymadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute bronchiolitis is a contagious disease of the lower airways in infants, characterized by inflammatory narrowing of the bronchioli and often caused by viruses. Its relatively high incidence, possible need for hospitalization, and association with acute or chronic complications constitute a significant health problem. The hypertonic saline solution decreases oedema and mucous accumulation in the small airways that develop after the invasion with the virus and prevents cell injury dependent bronchiolar obstruction. The aim of this study was to compare the efficacies of saline solutions of different concentrations used for the management of infants with mild to moderate bronchiolitis. Methods: A retrospective chart review of 46 children, aged 1-24 months, diagnosed with acute bronchiolitis was performed. The patients were separated into 2 groups: normal saline and 3% hypertonic saline. Length of hospital stay, modified respiratory assessment score (MRAS) at admission, at 48 hours of admission and at discharge were compared. Results: Modified respiratory assessment score evaluated at admission, at 48 hours after admission and at discharge and length of hospital stay did not reveal a significant difference between the two groups (p>0.05). Conclusions: Comparison of two different treatments, salbutamol applied in combination with either normal saline or 3% hypertonic saline, did not reveal any statistically significant differences with respect to symptomatic improvement or length of hospital stay.