Tıp Fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının psikopatoloji ve yaşam doyumu ileilişkisi
The relationship of social media addiction with psychopathology and life satisfaction in medical students
- Tez No: 710853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL KARABEKİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sosyal medya bağımlılığının sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu, yaşam doyumu ve psikopatoloji ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yönlemler: Çalışmamıza 224 gönüllü tıp fakültesi öğrencisi dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri uygulandı. Sosyal medya bağımlılığının FoMO, yaşam doyumu ve psikopatoloji ile arasındaki ilişkisi incelendi. Bu ilişkiler cinsiyet farkı açısından da ele alındı. Bulgular: Kadınlarda erkeklere göre sosyal medya bağımlılığı ve sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ölçek puanları yüksek bulundu. Sosyal medya bağımlılığı, FoMO, somatizasyon, olumsuz benlik algısı, anksiyete, depresyon ve toplam psikopatoloji ile ilişkili bulundu. Erkeklerde genel örneklemden farklı olarak sosyal medya bağımlılığı ile hostilite arasında anlamlı ilişki bulundu. Kadınlarda ise sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu negatif yönlü ilişkili bulundu. Sosyal medya bağımlılığı için en önemli yordayıcılar FoMO ve depresif belirtiler olarak saptandı. Sosyal medya bağımlılığı açısından şiddetli bağımlılık özelliği gösteren grup ve göstermeyen grup karşılaştırıldığında gruplar arasında FoMO, yaşam doyumu ve psikopatoloji açısından anlamlı fark saptandı. Sonuç: Sosyal medya bağımlılığı, FoMO ve depresif belirtiler ile pozitif yönde ilişkilidir. Sosyal medya bağımlılığı kadın kullanıcılarda yaşam doyumu ile negatif yönlü, erkek kullanıcılarda hostilite ile pozitif yönlü ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate the relationship of social media addiction with fear of missing out (FoMO), life satisfaction and psychopatology Method: The study included 224 volunteer medical student. Sociodemographic Data Form, Bergen Social Media Addiction Scale, Fear of Missing Out Scale, Life Satisfaction Scale and Brief Symptom Inverntory were administered to participants. The relationship between social media addiction and FoMO, life satisfaction and psychopatology was examined. These relations are also discussed in terms of gender difference. Result: Social media addiction and fear of missing out scale scores were found to be significantly higher in women than in men. Social media addiction was associated with FoMO, somatization, negative self-perception, anxiety, depression and total psychopatology. Unlike the general sample, a significant correlation was found between social media addiction and hostility in men. In women, social media addiction and life satisfaction were negatively related. In the analysis for social media addiction, FoMO and depressive symptoms had the highest predictive power. A significant difference was found between the groups in term of FoMO, life satisfaction and psychopathology, when the severely addicted and other group were compared in terms of social media addiction. Conclusion: Social media addiction is positively related to FoMO and depressive symptoms. Social media addiction is negatively related to life satisfaction for female users. Social media addiction is positively related to hostility for male users.