Effect of WASL(N-WASP) gene expression in pterygium
WASL(N-WASP) gen ekspresyonunun pterjiyumdaki etkisi
- Tez No: 710857
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pterjium, proliferatif olan ve intruziv oküler yüzey ve geniş matriks yeniden şekillenmesine neden olan sklerayı kaplayan konjonktif dokunun iyi huylu bir büyümesidir. WASL geni, q31.32'yi yerleştiren ve 505 amino asit dizisini kodlayan kromozom 7'nin q kolunda (uzun kol) bulunur. WASL geni 11 ekzon içerir ve proteinin moleküler ağırlığı yaklaşık 54.84 kD'dir. WASI geni, aktin bağlama, GTPaz düzenleyici aktivite dahil olmak üzere birçok önemli moleküler fonksiyona sahiptir. Prolin açısından zengin bir lokusa sahip SH3 bağlama motifleri ve Arp2/3'ü başlatarak aktin hücre iskeletinin yeniden şekillenmesinde rol oynayan C-terminal asidik bölge. WASL geninin sinyal iletiminde olduğu kadar hücre iskeletinin yeniden şekillenmesinde de bir işlevi olduğu görülüyor. N-Wasp (Neural Wiskott-Aldrich sendromu proteini), dallanan aktin filamentlerinin oluşumunu destekleyen çekirdeklenmeyi teşvik eden bir faktördür. Dış uyaranlara yanıt olarak kortikal aktin filamentinin yeniden düzenlenmesinin düzenlenmesine, küçük GTPazları (örn., Rac ve Cdc42) aktin polimerizasyonu ile bağlayan Arp2/3 kompleksi aracılık eder. Bu çalışmanın amacı, WASL geninin ekspresyonunun pterjiyumda sağlıklı katarakt dokusuna göre değişip değişmediğini görmekti. İşlem boyunca hastanın onayı ve farkındalığı ile dokular çıkarıldı. Gerçek zamanlı PCR ile belirlenen doku düzeylerinden cDNA'yı toplamak için WASL gen ekspresyonu yaklaşımını kullanıyoruz. WASL gen ekspresyonundaki artışın pterjiyum oluşumu ve gelişimi ile bağlantılı olduğu hipotezimize dayanarak, WASL gen ekspresyon düzeylerinin pterjiyumlu dokularda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi (p < 0.05). qRT-PCR verilerine göre WASL gen ekspresyonu sağlıklı konjonktif dokuya göre pterjiyum dokusudur (1.320±0.254 kat değişim, p=0.001).
Özet (Çeviri)
Pterygium is a benign growth of the conjunctive tissue that covers the sclera with a high proliferation property which causes intrusive ocular surface and wide matrix remodeling. WASL which also known as n-Wasp (Neural Wiskott-Aldrich syndrome protein) is a nucleation-promoting factor that promotes the formation of branching actin filaments. The WASL gene is located on the q arm (long arm) of chromosome 7, which locate q31.32 and encodes a 505 amino acid sequence. The WASL gene comprises 11 exons, and the encoded protein has a molecular weight of about 54.84 kD. The WASL gene has several important molecular function, including a actin binding, GTPase regulator activity. SH3 binding motifs with a proline-rich locus, and the C-terminal acidic region, which plays a role in actin cytoskeleton remodeling by stimulating Arp2/3. The WASL gene appears to play a function in signal transduction as well as cytoskeletal remodeling. Regulation of cortical actin filament rearrangement in response to external stimuli is mediated through the Arp2/3 complex, which links small GTPases (e.g., Rac and Cdc42) with actin polymerization. The aim of this study was to see if the expression of the WASL gene changed in pterygium versus healthy cataract tissue. Tissues were removed with the patient's consent and awareness throughout the procedure. We use the WASL gene expression approach to harvest cDNA from tissue levels determined by real-time PCR. WASL gene expression levels were determined to be statistically significant higher in tissues with pterygium compared to the control group (p < 0.05), based on our findings that the increase in WASL gene expression is hypothesized to be linked to the formation and development of pterygium. According to qRT-PCR data, WASL gene expression is pterygium tissue compared to healthy conjunctive tissue (1.320±0,254-foldchange, p=0.001).