Analysis of ACTR2 gene expression in pterygium
Pterjiyumda ACTR2 gen ekspresyonu
- Tez No: 710860
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pterjiyum, sklera üzerine uzanan konjonktival dokunun iyi huylu, kontrolsüz büyümesidir, Pterjiyum, inflamatuar, proliferatif, invaziv oküler yüzey ve kapsamlı matriks yeniden şekillenmesi ile karakterize edilir. Pterjiyum, proliferatif olan ve invaziv oküler yüzeye ve geniş matriks yeniden şekillenmesine neden olan sklerayı kaplayan konjonktif dokunun iyi huylu bir büyümesidir. ACTR2 geni, 399 amino asit dizisini kodlayan 2p14 lokasyonlarında otozomların (vücut kromozom(lar)) p kolunda (kısa kol) bulunur. ACTR2 geni 10 ekzondan oluşur ve 3798 baz çiftinden oluşur. ACTR2, Aktin İlişkili Protein 2'yi (ARP2) kodlar, sitoplazmada dallı aktin ağlarının oluşumunda rol oynar, hücre şekli için önemlidir. Hücre hareketliliği için kuvvet sağlar ve hücre proliferasyonunda yer alır. ACTR2 kaybı veya anormal transkriptlerin varlığı, ACTR2'nin aktivitesi ile anormal hücresel proliferasyona neden olabilir. Bu çalışmada, konjonktivadan (gözü kaplayan mukus zarı) korneaya doğru anormal iyi huylu doku büyümesine neden olabilecek ACTR2 gen ekspresyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Aktin ile ilgili proteinin kantitatif değişiklikleri ve yeniden düzenlenmesinden kaynaklanan hücre yapışmasına, hareketliliğine ve deforme olabilirliğine bağlıdır. Bu araştırmadaki amacımız, pterjiyum dokusundaki, ACTR2 geninin ekspresyon düzeyini belirlemektir. Pterjiyum dokusunda ACTR2 genin RNA düzeyinde ekspreyonu için qRT- PCR analizi yapıldı. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, ACTR2 gen ekspresyon düzeylerinin pterjiyumlu dokularda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi (p < 0,005) (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Pterygium is a benign, uncontrolled growth of conjunctival tissue extending over the sclera. Pterygium is characterized by inflammatory, proliferative, invasive ocular surface and extensive matrix remodeling. Pterygium is a benign growth of conjunctival tissue lining the sclera that is proliferative and causes invasive ocular surface and extensive matrix remodeling. the ACTR2 gene is located on the p arm (short arm) of autosomes (body chromosome(s)) at locations 2p14 encoding the 399 amino acid sequence. The ACTR2 gene consists of 10 exons and consists of 3798 base pairs. ACTR2 encodes Actin-Associated Protein 2 (ARP2), is involved in the formation of branched actin networks in the cytoplasm, important for cell shape. It provides force for cell motility and takes part in cell proliferation. loss of ACTR2 or the presence of abnormal transcripts can result in aberrant cellular proliferation by the activity of ACTR2. In this study, it was aimed to determine the ACTR2 gene expression, which may cause abnormal benign tissue growth from the conjunctiva (mucous membrane covering the eye) to the cornea. It depends on cell adhesion, motility, and deformability resulting from quantitative changes and rearrangement of the actin-related protein. Our aim in this study is to determine the expression level of ACTR2 gene in pterygium tissue. qRT-PCR analysis was performed for expression of ACTR2 gene at RNA level in pterygium tissue. According to the data obtained at the end of the study, ACTR2 gene expression levels were found to be statistically significantly higher in tissues with pterygium compared to the control group (p < 0.005) (p=0.005).