Pliometrik antrenmanın 14-16 yaş grubu bayan voleybolcularda sıçrama kuvveti ve bazı antropometrik değerler üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 71090
  2. Yazar: SABRİ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Pliometrik antrenmanın 14-16 yaş grubu bayan voleybolcuların sıçrama kuvvetleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, DSİ Bentspor, Gençlikspor ve Anadolu Üniversitesinde lisanslı 22 bayan voleybolcu denek olarak kullanılmıştır. Deneklere ön test, 1. Mezosiklüs ve 2. Mezosiklüs sonrası olmak üzere 3 kez test uygulanmıştır. Ön test sonuçlarına göre denekler tüm değişkenler açısından farklılık oluşmayacak şekilde kontrol grubu (n = 1 1, yaş: x = 15.18 ± 0.60, vücut ağırbğı: x = 53 ± 4.89, boy uzunluğu: x = 163.81 ± 6.41 ) ve denek grubu (n = 11, yaş: x = 14.72 ± 0.64, vücut ağırlığı: x = 56.18± 5.41, boy uzunluğu: x = 169.72 ± 2.14) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Kontrol grubuna sadece voleybol antrenmanı uygulanırken, denek grubuna voleybol antremanlarına ilave olarak pliometrik antrenman uygulanmıştır. Pliometrik antrenmanda kasa yükseklikleri sporcuların kırılma noktalarına göre belirlenmiştir. Çalışma iki mezosiklüs halinde 8 hafta süreyle devam etmiştir. Deneklerin antropometrik özelliklerinden, Baldır Çevresi (BÇ), Uyluk Çevresi (UÇ) ve Gluteal Katlantı Çevresi (GKÇ) mezüre ile Baldır Deri Kıvrımı Kalınlığı (BDKK) ve Uyluk Deri Kıvrımı Kalınlığı (UDKK) Holtein marka Skinfold ile boy ölçümleri duvarmetre yöntemi ile ağırlıkları ise arzum marka elektronik baskül ile ölçülmüştür. Sıçrama yükseklikleri olarak Aktif Sıçrama (AS), Skuat Sıçrama (SS), Derinlik Sıçraması (DS) ve 15 sn Çoklu Sıçrama (15 sn ÇS) değerleri Bosco Test Aleti ile ölçülmüştür. Çalışmada ele alman denek grubu ve kontrol gruplarının ikiden fazla ölçümleri arasındaki farklılıklar ve deneklerin çok sayıda (p) özelliği dikkate alındığından analizlerde çift faktörlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. F anlamlı çıktığında farkın nereden kaynaklandığı Tukey testi ile saptanmıştır. Çalışma sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present study is to determine the effects of plyometric training on jumping boundary capacities of female voleyball players aged between 14 and 16. 22 female voleyball players licenced at DSİ Bentspor, Gençlikspor and Anadolu Universitiy were used as subjects in the study. The subjects were given a pretest, a pre-Mezosiklus test and a post- Mezosiklus test. According to the results of the pretest, the subjects were devided into two groups; a Control Group (n = 11; age: 15.18 ± 0.60, weight= x = 53.00 ± 4.89, tallness: x = 163.81 ± 6.41), and Experimental Group (n = 1 1; age: x = 14.72 ± 0.64, weight: x = 56.18 ± 5.41, tallness: x = 169.72 ± 2.14). While the Control Group was just given voleyball training, the experimental group was given volleyball training plus plyometrics training. In pliometric training, the box height was determined considering the breaking points of the players. Out of the anthropometric features of the subjects, Calf Pperiphery (CP), Tigh Periphery (TP) and Gluteal Folding Periphery (GFP) were measured with a tape measure; Calf skin-folds thickness and tigh skin-fold thickness with a skinfold trademarked“Holtein”; tallness with Wallmetre method; weights with an electronic weighing machine trademarked“Arzum”. As the subjects Jumping height; the values of Counteur Movement Jumping (CMJ), Scuat Jumping (SJ), Depth Jumping (DJ) and 15 second Rebaund Jumping (RJ) were measured with BoscoTest Apparatus. Because the difference between more than two measurements of the experimental and control groups and a lot of (P) features were considered, a Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was used for the analysis of the results. Variant Analysis (VA) was used for double factor-repititive measurements: Due to significant F value, the origin of the difference was determined by the Tukey Test. No statistically significant difference between groups was observed at the end of the study (p>0.05).