Öz düzenlemeye dayalı strateji gelişimi modeliyle verilen eğitimin öğrencilerin ikna edici yazma becerilerine yazma motivasyonu, kaygısı ve tutukluğuna etkisi
The effect of education provided by the model of self-regulation-based strategy development on the students' personal writing skills, writing motivation, anxiety and writer's block
- Tez No: 710918
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı öz düzenlemeye dayalı strateji gelişimi modeliyle verilen eğitimin öğrencilerin ikna edici yazma becerilerine yazma motivasyonu, kaygısı ve tutukluğuna etkisini incelemektir. Bu çalışma kapsamında yer alan öğrencilerin ikna edici yazma becerilerinin öz düzenlemeye dayalı strateji gelişimi modeli ile gelişimini incelemek, aynı zamanda da öz düzenlemeli strateji gelişimi modelinin yazma eyleminin önemli bileşenleri olan motivasyon kaygı ve tutukluk üzerindeki etkisini incelenmiştir. 2020-2021 yılında Ankara'da bir devlet okulunda on hafta süreyle gerçekleştirilen araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 24 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubundan altı öğrenci odak öğrenci grubu olarak seçilmiş ve öğrenci yazıları bu öğrenciler üzerinden örneklendirilmiştir. İkna edici metin yazımının gelişiminin ölçülmesi için araştırma kapsamında dereceli puanlama anahtarı geliştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunu oluşturan yazma, motivasyonu, yazma kaygısı ve yazma tutukluğu için önceden geliştirilmiş olan ölçme araçları alınan izin kapsamında kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar öz düzenlemeli strateji gelişimi modelinin öğrencilerin ikna edici yazma becerileri üzerinde olumlu yönde geliştirici etkisinin bulunduğunu, yazma motivasyonu açısından istatistiki yönden anlamlı bir fark yarattığını göstermektedir. Ancak yapılan araştırmada yazma kaygısı ve tutukluğu açısından istatistiki yönden anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlardan hareketle öneriler sunulmuştur. Sunulan öneriler arasında, öz düzenlemeye dayalı strateji gelişimi modelinin çeşitli metin türlerinin öğretimi ve diğer akademik performans görevlerinin edinilmesi ve ilerlemesinde kullanımı; öğrencilerde yazma motivasyonunun etkin bir biçimde artırılması için öğrencilere tür ve konu bilgisinin yeterli düzeyde kazandırılması; yazma tutukluğuna neden olan iç ve dış etkenlerin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması; yazma kaygısına yol açan değişkenlerin göz önünde bulundurularak bunlara ilişkin çalışmaların yapılması gerekliliği ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the training given with the self-regulation-based strategy development model on students' persuasive writing skills, writing motivation, anxiety, and stiffness. This study, it was examined the development of the students' persuasive writing skills with the self-regulated strategy development model and at the same time, the effect of the self-regulated strategy development model on motivation anxiety and stiffness, which are important components of writing. The quantitative research method was used in the research conducted for ten weeks in a public school in Ankara in 2020-2021. The study group of the research consists of 24 primary school fourth-grade students. Six students from the study group were selected as the focus student group and student writings were exemplified through these students. To measure the development of persuasive text writing, a rubric was developed within the scope of the research. The measurement tools previously developed for writing, motivation, writing anxiety, and writer's block, which constitute the quantitative dimension of the research, were used within the scope of permission. The results obtained in the study show that the self-regulated strategy development model has a positive effect on students' persuasive writing skills and creates a statistically significant difference in terms of writing motivation. However, no statistically significant difference was found in the study in terms of writing anxiety and stiffness. The results obtained based on the findings obtained within the scope of the research and suggestions based on these results are presented. Among the suggestions presented is the use of the self-regulation-based strategy development model in the teaching of various text types and the acquisition and progression of other academic performance tasks; providing students with sufficient knowledge of the genre and subject to increase their motivation to write effectively; eliminating the negative effects of internal and external factors that cause writer's block; considering the variables that cause writing anxiety, the necessity of conducting studies on these comes to the fore.