Ortaokul öğrencilerinin alan ve sıvı ölçme konularında alan dili kullanımlarının incelenmesi
An investigation of using mathematical language of secondary school students on measurement areas and liquid
  1. Tez No: 710929
  2. Yazar: BERNA ÖZDÜVENCİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma ile ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin 'Alan Ölçme' ve 'Sıvı Ölçme' konularındaki alan dili kullanım becerilerinin incelemesi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte 8. Sınıf öğrencilerinin alan ve sıvı ölçme konularındaki başarı düzeyleri ve matematiksel dil kullanımına ilişkin tutumları ölçülerek bunlar arasındaki ilişkilere de yer verilmiştir. Araştırmada bir gruba ait birden fazla değişkenin belirli özellikleri inceleneceği için tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem seçiminde ise olasılıklı örneklem teknikleri arasında yer alan kümeli örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mardin'in bir ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 90 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki öğrencilerin alan ve sıvı ölçme başarı düzeylerini belirlemeyi hedefleyen alan ve sıvı ölçme başarı testi, diğeri öğrencilerin alan diline yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla kullanılan likert tipi matematiksel dil ölçeğidir. Uygulama 2020-2021 eğitim-öğretim yılında yapılmıştır. Veri analizi için IBM SPSS Statistics 23.0 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin alan ölçme ve sıvı ölçme konularındaki başarı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği, ancak ortalamalara bakıldığında kız öğrencilerin alan ve sıvı ölçme başarı düzeylerinin erkek öğrencilere göre az da olsa daha yüksek olduğu görülmektedir. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşlerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğine bakıldığında ise anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde kız öğrencilerin matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşlerinin erkek öğrencilere göre daha olumlu olduğu görülmektedir. Öğrencilerin alan ve sıvı ölçme başarı düzeyleri ile matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşleri arasında anlamlı ilişki bulunup bulunmadığı incelenmiş ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak sonuçlar dikkate alınarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate 8th grade students' skills of language use in the field of mathematics on area and liquid measuraments. In addition, the achievement levels of 8th grade students in area and liquid measurement and their attitudes towards mathematical language use were measured and the relationships between them were also included. Since certain properties of more than one variable belonging to a group will be examined in the study, the screening model was used. In sample selection, cluster sampling method, which is among the probabilistic sampling techniques was used. The sample of the research consists of 90 eighth grade students studying at the secondary school located in district of Mardin. Two different data collection tools were used in the study. The first one is the achievement test of area and liquid measurement , and the other one is the likert-type scale of mathematical language, used to determine the students' thoughts on the field language. Study was conducted in 2020-2021 academic year. IBM SPSS Statistics 23.0 package program was used for data analysis. As a result of the study, the achievement levels of secondary school 8th grade students in area and liquid measurement do not differ significantly according to gender, but when the averages is examined, it is found that the achievement levels of female students in area and liquid measurement are slightly higher than that of male students. When it was examined whether the opinions of secondary school 8th grade students differ significantly on the use of mathematical language according to their gender, it was concluded that there was quite a big difference. When the results are analyzed, it is seen that the views of female students on the use of mathematical language is more positive than male students. It is studied whether there was a significant relationship between the students' achievement levels of area and liquid measurement and their views on mathematical language use and it was found that there was a low level of relationship between the two variables. Finally, the findings have been taken into account and various suggestions have been made accordingly.