Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin katı ve sıvı basıncı konusundaki kavram yanılgılarının bilişsel stillere göre değişiminin incelenmesi
An investigation of the 8th grade students' misconceptions about solid and liquid pressure according to cognitive styles
- Tez No: 676496
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ile ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin bilişsel stil eğilimleri ile katı ve sıvı basıncı konusundaki sahip oldukları kavram yanılgıları arasındaki muhtemel ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Beypazarı ilçesindeki beş ortaokulda 8.sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 254 (134 kız, 120 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Her ortaokuldan 8.sınıf düzeyinde öğrenim gören ikişer şube rastgele seçilmiştir. Araştırmanın ölçme araçları öğrencilere 2019-2020 öğretim yılı ikinci yarıyılında uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin bilişsel stil eğilimlerinin belirlenmesi amacı ile Grup Saklı Figürler Testi (GSFT) ve katı ve sıvı basıncı konusundaki kavramsal anlama düzeylerinin tespit edilmesi amacı ile geliştirilen Katı ve Sıvı Basıncı Kavram Testi (KSBKT) kullanılmıştır. Katı ve Sıvı Basıncı Kavram Testi öğretim programının basınç ünitesinin kazanımlarına göre hazırlanmıştır. Verilerin analizinde MANOVA tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde; öğrencilerin bilişsel stiller eğilimleri belirlenmiş, katı ve sıvı basıncı konusunda sahip oldukları kavram yanılgıları yüzdece tespit edilmiştir. Öğrencilerin bilişsel stilleri ile katı ve sıvı basıncı konusundaki kavram yanılgılarına sahip olma durumu açısından alan bağımsız bilişsel stiller lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın bulguları alan yazındaki benzer çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to investigate the possible relationship between the cognitive style tendencies of eighth grade students and their misconceptions about solid and fluid pressure. The research was designed according to the relational scanning model, one of the general scanning models. The sample of the study consists of 254 students (134 girls, 120 boys) studying at the 8th grade in five secondary schools in Beypazarı district of Ankara. Two branches of the 8th grade in each secondary school were randomly selected. The research was applied in the second semester of the 2019-2020 academic year. The Group Embedded Figures Test was used as a data collection tool to determine students' cognitive style tendencies, and the Solid and Liquid Pressure Concept Test was used to determine their misconceptions of solid and liquid pressure. Solid and Liquid Pressure Concept Test was prepared according to the objectives of the pressure unit. MANOVA technique was used to analyze the data. As a result of the findings obtained from the research; the cognitive styles of the students were determined, and the percentages of their misconceptions about solid and fluid pressure were determined. It was observed that there was a statistically significant difference in favor of the independent cognitive styles in terms of students' cognitive styles and their misconceptions about solid and fluid pressure. The findings of the study were interpreted by comparing them with similar studies in the literature.