Modern risk ve kaygılar bağlamında ontolojik güvenlik ve yaşlılık
Ontological security and old age in the context of modern risks and concerns
  1. Tez No: 710950
  2. Yazar: ASLIHAN KURTARAN BAŞOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bireylerin kendi kimliklerinin ve çevrelerindeki kişilerin ve şeylerin sürekliliğine dayanan ontolojik güvenlik hissi, günümüzde güven duygusunun önemli bir biçimin oluşturmaktadır. Ontolojik güvenlik hissi gündelik hayatın sürekliliği için fizyolojik ihtiyaçlar kadar önemlidir. Ancak günümüzde ise hayat daha çok riskler ve belirsizliklerle doludur. Dolayısıyla bireylerin gündelik hayatta kaygı ve endişe duyguları ile karşılaşmaları daha muhtemeldir. Bireylerin, gündelik hayatlarının sürekliliğini engelleyen bu durum ise ontolojik güvenlik kaygısı olarak tanımlanmaktadır. Gündelik hayatı sekteye uğratan bu duygu karşısında bireyler, çeşitli baş etme yöntemleri geliştirmektedir. Özellikle belirli rutinler oluşturmak, bu kapsamda önemli bir yere sahiptir. Gündelik basit rutinler, bireylerin hayatlarının belirli bir süreklilik ve sabitlik kazanmasına yardımcı olarak ontolojik güvenlik kaygısı ile baş edebilmeyi ve dolayısıyla da ontolojik güvenlik hissinin sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Ancak toplumda bulunan bazı dezavantajlı grupların, bu rutinleri yerine koyabilmesi ve gündelik hayatın sürekliliğini sağlayabilmesi oldukça zordur. Bu dezavantajlı gruplardan birini de yaşlılar oluşturmaktadır. Yaşlanmadan kaynaklı birçok fiziksel, zihinsel ve psikolojik kayıp yaşayan yaşlı bireyler, gündelik hayatlarını sekteye uğratan çeşitli risklerle karşılaşabilmektedirler. Dolayısıyla toplumda dezavantajlı olarak bulunan yaşlılar, ontolojik güvenliğin önemli bir öznesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ontological sense of security, which depends on the continuity of individuals' own identities, the people and things around them, constitutes an important form of trust today. Ontological sense of security is as important as physiological needs for the continuity of daily life. However, daily life contains more risks and uncertainties compared to before. Therefore, individuals are more likely to encounter feelings of anxiety and worry in daily life. This situation, which prevents the continuity of individuals' daily lives, is defined as ontological security concern. In oder to overcome this feeling that interrupts daily life, individuals develop various coping methods. In particular, establishing certain routines has an important place in this regard. Simple daily routines help individuals to gain a certain continuity and stability in their lives, thus enabling them to cope with ontological security concerns and thus maintaining the ontological sense of security. However, it is very difficult for some disadvantaged groups in the society to put these routines in place and to ensure the continuity of daily life. One of these disadvantaged groups is the elderly. Elderly individuals who experience many physical, mental and psychological losses due to aging may encounter various risks that disrupt their daily lives. Therefore, the elderly, who are disadvantaged in the society, constitute an important subject of ontological security.