İsrail devletinin kuruluşu ve Filistin direniş örgütleri
Establishment of the state of Israel and Palestinian resistance organizations
- Tez No: 710961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin gayesi, dünya tarihi açısından ehemmiyet arz eden Yahudilik tarihinin dünya tarihi açısından ne denli önemli olduğunu vurgulamak, Yahudiliğin kökeninden başlayarak kuruluş ve gelişimi üzerinde dünya devletleri üzerinde ne denli bir etki bıraktığı, günümüz siyasetinde bile ne derece etkili olduğunu tarafsız ve şeffaf bir dille sunmaya çaba gösterdik. Bu eserden çıkarılabilecek en mühim tespitlerden biri de hiç şüphesiz Yahudi Devleti'nin sadece İbraniler'in geçmişi olmadığı, Ortadoğu'nun ortak geçmişi olduğunun anlaşılmasıdır. Atalar Devri İbrahim Peygamber'den başlayıp onun neslinden tevarüs eden Yakup ve Yusuf Peygamber'in Yahudi Devleti'nin kuruluş ve gelişimindeki rollerini, diasporaya giden süreci, anavatanlarına dönüşü, Siyonizmin doğuşu ve faaliyetleri, Yahudi lobilerinin finansmanlığı, Arap-İsrail çatışmaları, büyük devletlerin Ortadoğu emellerine giden yolda Filistin'in önemi ve günümüze kadar süregelen hadiseler tafsilatlı bir şekilde irdelenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this Thesis is to emphasize how important the history of Judaism is in the history of the world. We have tried to present in an impartial and transparent language how influential Judaism has been, even in today's politics, starting from its origins and how its foundation and development has had an impact on the world's states. One of the most important determinations that can be drawn from this work is the understanding that the Jewish State is not only the history of the Hebrews, but also the common history of the Middle East. Continuing from the start and the transfer of his generation ancestors from Abraham, Jacob and Joseph, the prophet is their role in the establishment and development of the Jewis State, the process of the diaspora to return to their homeland, the birth of Zionism and its activities, financing of Jewish lobbies, the Arab-Israeli conflict, on the way to the aspirations of the major states of the Middle East and Palestine to the present day, the importance of the ongoing events are described in detail.