Haber söyleminde Suriyeli sığınmacılar: Türkiye ve Britanya medyasından örneklerin karşılaştırılması
Syrian refugees in news discourse: A comparison between the samples from Turkey and Britain media
  1. Tez No: 710962
  2. Yazar: BAHAR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SELAHATTİN OKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Britanya ve Türkiye basınından seçilen gazetelerde Suriyeli sığınmacı/mültecilerin haber söyleminde nasıl sunuldukları ele alınmıştır. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı birçok ülkeyi ilgilendirerek etkisini hala günümüzde göstermektedir. Yapılan kitlesel göçler hem ülkeler arası hem de ülkelerin kendi içinde göçle ilgili yeni politikaların oluşturulmasında etkili olmuştur. Oluşturulan yeni politikalar ve mevcut politikalar göç ile birlikte toplumsal düzeni etkilemiş ve medyanın rolünü ortaya çıkarmıştır. İncelenen gazeteler karşılaştırmaya ve söylemlerin nasıl oluşturulduğunu anlamaya uygun olarak seçilmiştir. Hem muhalif görüşü yansıtan gazetelerin incelenmesi hem de iktidara yakınlığıyla bilinen gazetelerin incelenmesi ile söylemsel farklılıkların haber metinlerindeki anlamı nasıl etkilediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda örneklemlere tema analizi ve eleştirel söylem analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular literatür kısmında yer alan medyanın ekonomi politiği, göç politikaları ve yöntem kısmında anlatılan eleştirel söylem analizi gibi kuramsal bilgiler ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the way how Syrian refugees/defectors presented in the selected newspapers from the presses of Britain and Turkey are discussed. By getting the interest of many countries the Syrian civil war which started in 2011 still showing its effect in the present day. Mass migrations effected the countries in both international and interior way and this situation created new politics about migration. New politics and already existed politics effected the societal order with migration and revealed the media's role. Examined newspapers are chosen to be convenient in according to understand comparisions and discourses. by both examining newspapers which reflect the opposing view and the newspapers known to being close to government how the meaning being effected through discoursal differences tried to be revealed within news texts. In this direction examples were analysed with theme analysis and critical discourse. As a result of analysis attained findings are interpreted with theoritical informations which contained within the literature section such as political economy of media, migration politics and critical discourse analysis which was expressed within the method section.