Ortaokul matematik öğretiminde problem kurma yaklaşımının öğrencilerin problem çözmeye yönelik algılarına etkisinin incelenmesi
Review of the impact of the problem-building approach in middle school mathematics teaching on students' perceptions to solve problems
- Tez No: 710969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY DAĞYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmada ortaokul matematik dersi içerisinde yer alan problem çözme etkinliklerini problem kurma yaklaşımıyla işlenmesinin öğrencilerin problem çözmeye yönelik algılarına etkisini belirlemek amaçlanmaktadır. Ayrıca ortaokul matematik ders kitaplarında yer alan problem çözmeye yönelik içeriklerin eğitimsel açıdan incelenmesi ve ortaokul matematik öğretmenlerinin öğrencilerin problem çözme becerilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi ile öğrenme sürecinin içerisinde yer alan önemli bazı değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel ve nicel verilerin birlikte ele alınıp çözümlenmesine yönelik çalışmalara dayanan karma araştırma modeli bağlamında kurgulanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden, nicel yöntemlerden ön test-son test deney kontrol gruplu yarı deneysel çalışmada uygulanan algı ölçeğinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Araştırma içerisinde bulunan ortaokul matematik ders kitabı eğitimsel tasarımı inceleme çalışmasında 2020-2021 Eğitim yılında okutulan 3 farklı ders kitabı çalışma grubu olarak alınmıştır. Matematik öğretmenleri yarı yapılandırılmış görüşme çalışmasında Antalya ili Kumluca İlçesinde görev yapmakta olan 20 ortaokul matematik öğretmeni çalışma grubunu oluşturmaktadır. Deney kontrol gruplu yarı deneysel çalışmasının örneklemini Antalya ili Kumluca İlçesinde öğrenim gören 111 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler ile içerik inceleme analizi, ön test-son test t-testi analizleri, Ancova analizi ve betimleyici analizlerde spss paket program kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ortaokul matematik ders kitaplarında yer alan problem çözmeye yönelik içeriklerin eğitimsel tasarımının yeterli olmadığı, öğretmen görüşlerinin öğrencilerin problem çözmeye becerilerinin istenilen düzeyde olmadığı, yapılan yarı deneysel çalışma bulgularına göre problem kurma yaklaşımıyla yürütülen problem çözme öğretim sürecinin öğrencilerin problem çözmeye yönelik algılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research it is aimed to identify the effect of processing problem solving activities within the middle school math class on the perception of students towards problem solving with a problem-building approach. Furthermore, it was aimed to examine the educational outcomes of problem-solving contents in middle school mathematics textbooks and to determine the opinions of middle school mathematical teachers on the problem solving skills of students, as well as to examine some of the important variables in the learning process. The research is designed in the context of the mixed research model, based on studies to address and resolve qualitative and quantitative data together. Data are used from qualitative research methods, document review and semi-structured interview techniques, quantitative methods, and the perception scale used in semi-experimental studies with pre-test and post-test experimental control groups. The middle school math textbook within the study was included in the study of educational design as three different textbooks that were taught in the 2020-2021 academic year. Mathematics teachers were part of a semi-structured interview study, comprising 20 secondary school mathematics teachers working group in Antalya province Kumluca district. The sample of semi-experimental study with experimental control group is comprised of 111 middle school students studying in Antalya province, Kumluca district.With data obtained from the study, content analyze ,pre-test post-test t-test analyzes ,Ancova analyze and spss package programs in descriptive analyzes were used. According to the findings it was identified that the educational design of problem-solving content in middle school mathematical textbooks was not sufficient, and as for the teachers' opinions that the students' problem solving skills were not at the desired level and problem-solving education process carried out with a problem-building approach based on the findings of semi-experimental studies had a positive impact on students' perceptions about problem solving.