Entelektüel sermaye ve değer ilişkisi: Türk bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
Intellectual capital and value relevance: A research on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 710990
  2. Yazar: SÜLEYMAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türk bankacılık sektörünün entelektüel sermaye etkinliğini ortaya çıkarmak ve bankaların entelektüel sermayelerinin muhasebe kârları ve muhasebe kaliteleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada bankaların entelektüel sermayelerini ölçümlemek için literatürde sıkça kullanılan VAIC metodu ve modifikasyonu kullanılmıştır. Yapılan panel veri regresyon analizleri sonucunda, VAIC ve MVAIC değerlerindeki artışın Türk bankacılık sektörünün aktif kârlılığını, özsermaye kârlılığını ve nakit akışı öngörülebilirliğini artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca, pandemi döneminde VAIC ve MVAIC değerinde meydana gelebilecek bir artışın bankaların aktif kârlılığını artıracağı tespit edilmiştir. Entelektüel sermaye bileşenleri bazında ise; insan sermayesi etkinliğindeki artış, bankaların aktif kârlılığını ve özsermaye kârlılığını artırmaktadır. Yapısal sermaye etkinliğindeki artış, yalnızca özsermaye kârlılığını azaltmakta iken; ilişkisel sermaye etkinliğindeki artış, bankaların hem aktif kârlılığını hem de özsermaye kârlılığını azaltmaktadır. Pandemi dönemi özelinde ise, insan sermayesi etkinliğindeki artış, özsermaye kârlılığını artırmakta; yapısal sermaye etkinliğindeki artış aktif kârlılığını ve özsermaye kârlılığını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to reveal the intellectual capital efficiency of the Turkish banking sector and investigate the effect of banks' intellectual capital on accounting profits and accounting quality. The VAIC method, which is frequently used in the literature to measure the intellectual capital of enterprises and modification of VAIC, is used to measure banks' intellectual capabilities in this study enterprises and is used to measure banks' intellectual capabilities in this study. As a result of panel data regression analyses to test the hypotheses, it is determined that the increase in VAIC and MVAIC values increased the return on assets, return on equity, and cash flow predictability of the Turkish banking sector. In addition, an increase in the value of VAIC and MVAIC during the pandemic period will increase banks' return on assets. Based on components; the increase in human capital efficiency increases the return on assets and return on equity of banks. While the rise in structural capital efficiency decreases banks' return on equity, the increase in relational capital efficiency decreases both the return on assets and return on equity of banks. In the pandemic period, while the increase in human capital efficiency increases the return on equity, structural capital efficiency increases the return on assets and equity.