Türkiye'de katılım bankacılığı ve katılım bankaları ile mevduat bankalarının finansal performanslarının TOPSİS yöntemiyle analizi ve karşılaştırılması
Participation banking in Turkey, analysis and comparison of financial performances of participation and deposit money banks using TOPSİS method
- Tez No: 711016
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülke ekonomilerinde sağlıklı gelişmeler için bankacılık sektörünün etkin ve verimli bir şekilde faaliyetlerde bulunması gerekir. Bankalar kârlı ve krizden az etkilenecek şekilde önlemler alırlarsa daha etkin ve verimli olur. Bu çalışmada; bankacılık ve katılım bankacılığı kavramlarına, bu kavramların içerik ve ayrıntıları inceledikten sonra Türk bankacılık sisteminde faaliyet gösteren beş katılım bankası ile sekiz özel sermayeli mevduat bankası olmak üzere toplam on üç bankanın finansal performansları ölçülmüştür. Çalışmada kullanılan bu ölçüm 2016-2020 yılları arasındaki veriler kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın analizi yapılırken öncelikle katılım bankaları ve özel sermayeli mevduat bankalarının gelir tablolarından ve bilançolarından veriler elde edilmiştir. Bu veriler çalışmanın analizinde kullanılacak oranların analizi için gereklidir. Analizde kullanılan oranlar; aktif kârlılığı, öz kaynak kârlılığı, öz kaynaklar/toplam aktif, net kâr payı geliri/toplam aktif, VÖK/pasif toplamı, takipteki krediler/toplam krediler, toplam krediler/toplam aktiftir. Bu oranlar elde edildikten sonra Topsis Yöntemi ile finansal performans puanları hesaplanmış ve sonuçlar elde edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde finansal performansı en yüksek çıkan banka özel sermayeli mevduat bankalarından Akbank'tır. Katılım bankaları yıllar içerisinde finansal performans olarak değişiklik göstermektedir. Finansal performansı en düşük olan özel sermayeli mevduat bankası ise Turkish Bank'tır. Tüm bankaları incelediğimizde; özel sermayeli mevduat bankalarının katılım bankalarından daha yüksek performans puanlarına ulaştıkları ve kârlılık oranlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effective and efficient functioning of the banking sector is necessary for the healthy development of a country's economy. Banks are more effective and efficient when they take measures to be profitable and less affected by the crisis. This study presents the concept of banking and participation banking, and the content and details of these concepts. In addition, the financial performances of a total of thirteen banks, five participation banks and eight private deposit money banks operating in the Turkish banking system, were measured. These performance measurements cover the years 2016-2020. To perform these measurements, data were obtained from the balance sheets and income statements of both participation banks and private deposit money banks. These data are required for the measurement of the ratios that will be used in the analysis. The ratios used in the analysis are; return on assets, return on equity, equity/total assets, net profit share income/total assets, PBT/liability total, non-performing loans/total loans, total loans/total assets. After obtaining these ratios, financial performance scores were calculated using the TOPSIS method and various results were obtained. According to the results of the analysis, Akbank has the highest financial performance among private deposit money banks. Participation banks' financial performance varies on a yearly basis. The private deposit money bank with the lowest financial performance is Turkish Bank. Analysis of all banks indicated that private deposit money banks have higher performance scores and are more profitable compared to participation banks.