Kinolin sübstitüe ftalosiyanin sentezi ve optik özellikleri
Synthesis and optical properties of quinoline substituted phthalocyanine
  1. Tez No: 711018
  2. Yazar: TANJU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ftalosiyaninlerin (Pcs) koordinasyon kimyasında en önemli ve ilgi gören bileşikler sınıfında yer almalarının sebebi, sahip oldukları yaygın kullanım alanlarıdır. Yakıt pilleri, lazer teknolojisi, sıvı kristal, optik veri depolama, fotodinamik terapi (PDT) ve elektrofotografi gibi birçok uygulama alanına sahiptirler.Kinolin molekülü sahip olduğu geniş π-elektronik yapısı ve halkasındaki N atomundan dolayı oldukça ilgi çekici kimyasal ve elektronik özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı biyolojik araştırmalarda ve malzeme bilimi alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Kinolin-sübstitüe ftalosiyaninler lüminesans özellikler de göstermektedir.Ftalosiyaninlerin (Pcs) koordinasyon kimyasında en önemli ve ilgi gören bileşikler sınıfında yer almalarının sebebi, sahip oldukları yaygın kullanım alanlarıdır. Yakıt pilleri, lazer teknolojisi, sıvı kristal, optik veri depolama, fotodinamik terapi (PDT) ve elektrofotografi gibi birçok uygulama alanına sahiptirler. Bu çalışmada, 4-nitroftalonitril ile 8-hidroksikinolinin nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonu sonucunda 4-(8-oksokinolin)ftalonitril (1) sentezi yapılmıştır. CoCI2 (2), ZnCI2 (3) ve CuCI2 (4) metal tuzları varlığında halka kapanması sonucu toplam dört adet 8-hidroksikinolin halkası içeren metaloftalosiyaninler sentezlenmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines (Pcs) are the most interesting and important compounds studied in coordination chemistry due to their ongoing widespread use today. They are used in many fields such as fuel cells, laser technology, liquid crystal, optical data storage, photodynamic therapy (PDT) and electrophotography. The quinoline molecule shows very interesting chemical and electronic properties due to its large π-electronic structure and the presence of N atom in the ring system. Owing to these properties, it has been widely investigated in the biological studies and material science. Quinoline-substituted Pcs also show luminescence properties. In the present study, the phthalonitrile, 4-(8-oxoquinoline)phthalonitrile was synthesized from the reaction of 4-nitrophthalonitrile with 8-hyroxyquinoline. The corresponding four new metallophthalocyanines containing 8-hydroxyquinoline at the peripheral positions were synthesized by the cyclotetramerization of the phthalonitrile in the presence of the metal salts, such as CoCI2 (2), ZnCI2 (3) ve CuCI2 (4), respectively, and finally characterized.