Yargı kararları ışığında hizmet kusuru ve kişisel kusur ayrımı
  1. Tez No: 711024
  2. Yazar: ASLI ŞEYMA CERAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYTAÇ ÖZELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi esnasında meydana gelen zararlardan dolayı idarenin sorumluluğu üzerinde en çok tartışılan konulardan biridir. Sorumluluğun sınırının ve kapsamının mevzuatta yer almayarak her somut olaya göre değerlendirilmesi, içtihatta görüş farklılığına neden olmuştur. Çalışmamızda idarenin sorumluluğunun belirlenmesinde önemli rol oynayan hizmet kusuru ve kişisel kusur kavramları ile nispeten daha sonra kullanılmaya başlanan görev kusuru kavramı ele alınmıştır. Kamu görevlisinin görevinden tamamen ayrılamayan davranışları ile vermiş olduğu zararların kişisel kusuru oluşturduğu, içtihatlarda bunun görev kusuru olarak da nitelendirildiği, kamu görevlisinin görevinden tamamen ayrılabilen davranışlarının ise salt kişisel kusuru oluşturduğu hususları açıklanarak hangi durumda ilgili kamu görevlisine rücu edilmesi gerektiği farklı görüşleri içeren yargı kararları ışığında ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The liability of the administration for the faults that occur during the performance of public services is one of the most discussed issues. The fact that the limit and scope of liability is not included in the legislation and that it is evaluated according to each concrete case has caused a difference of opinion in the legal precedent. In our study, the concepts of service fault and personal fault, which play an important role in determining the liability of the administration, and the concept of duty fault, which began to be used relatively later, are discussed. It has been explained that the actions of the public official which cannot be separated from his job duties completely and the damages he has caused constitute a personal fault, that this is also described as a fault of duty in the legal precedent; and that the actions of the public official that can be separated from his job duties are purely his personal faults, and in which case it should have been recoursed to the relevant public official is discussed in the light of judicial decisions containing different opinions has been tried to be explained.