İki değişkenli fonksiyonlar için Meyer-König ve Zeller operatörünün yaklaşım özelliklerinin belirlenmesi
Determination of approximation properties of bivariate functions with Meyer-König ve Zeller
- Tez No: 711035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFŞİN KÜRŞAT GAZANFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin ilk bölümü giriş kısmından oluşmaktadır. Temel tanım ve teoremler bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde; Meyer-König ve Zeller operatörünün tanımından, temel özelliklerinden ve yaklaşım özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; iki değişkenli sürekli fonksiyonlar için Meyer-König ve Zeller operatörünün tanımı verilerek yaklaşım özellikleri örneklerle ve grafiklerle incelenmiştir. Son bölümde ise tezle ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis, which consists of four parts, consists of the introductory part. The basic definitions and theorems are included in this section. In the second chapter, the definition, basic properties and approximation properties of the Meyer-König and Zeller operator are mentioned. In the third chapter, the definition of the Meyer-König and Zeller operator for bivariate continuous functions is given and the approximation properties are examined with examples and graphs. In the last section, the results related to the thesis are given.