الظاهرة الصوفية في الشعر العربي الحديث في بلاد الشام
Modern arap şiirinde süflilik olgusu: Şam bölgesi örneğinde
  1. Tez No: 711109
  2. Yazar: OUSAMA EKHTIAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL SUMMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Şam Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmamızda sufilik olgusunun modern Arap şiiri üzerindeki etkisini inceleyerek günümüz Arap şiirindeki tasasvvufi konuları ve bunların sanatsal şekillerini araştırmayı amaçladık. Modern Arap şiirinde sufilik olgusu, gazel ve vatan şiirlerinde görünen sembolik tarz ve salt dini-tasavvufi konuları işleyen manevi tarz olmak üzere iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Dört bölüme ayırdığımız çalışmamızın birinci bölümünde sufilik olgusunun teorik esaslarını anlatarak fikri nazariyeleri ve sanatsal eğilimlerine dair örnekler verdik. İkinci bölümdeyse dünyevilikten uzak bir maneviyatla aşkı hedefleyen gazellerdeki sufilik olgusunu araştırdık. Ümmetin meselelerini irdeleyen şiirlerdeki tasavvufi sembolleri ele alan üçüncü bölümde vatan sevgisi ve bununla ilgili olan diğer konuları işleyen şairlere değindik. Mistik bir renge bürünen vatan sevgisi bu şairler için manevi mertebelere yükselme şeklidir. Son bölümdeyse müstakil olarak tasavvufi konuları işleyen şiirleri inceledik. Sonuç kısmında ise araştırmamızda ulaştığımız sonuçları verdik.
Özet (Çeviri)
This researches divided into Four chapters: Chapter 1 offers the mystical bases. It studies these bases in ancient eastern religious sources ideas that the mysticism includes. In chapter 2 we offer the effects of mystical bases in Gazel Poetry. In this chapter we study these mystical symbols in some Qusedas For poets like Qabaniy abu Resha, Darwish, Al Quasem etc. Here we make comparison between the methods of using the mystical symbols in the woman object. Chapter 3 studies the mystical symbols in poetry which have social and intellectual directions. The mystical symbols is used to express beautiful and mystical meanings. In chapter 4 we offer the effects of mystical pouter of some modern poets and we study the mystic values, in the old and new poets which have more clear ideas about " Allah, reality …etc. Here we have many good examples as Ibn Al Fared, Omar Ah Khiam and Al Sherazi, which there mystical meaning have been used in The modem Arabic poetry. At Last we explain the effects of mystical symbols in modern Arabic poetry.