Yükseltilmiş yeşil yollar: Promenade Plantee (Fransa) ve High Line (Amerika) örneklerinin karşılaştırılması
Elevated greenways: Comparison of between Promenade Plantee (Fransa) and High Line (Amerika) examples
- Tez No: 711115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PEKİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kentleşmenin hızlandırılmış evrimi tüm gezegeni etkileyen en önemli sosyal olaylardan biridir. Ve gelişmekte olan ülkelerde, kentsel büyüme oranları özellikle yoğundur. Yakın bir zamanda dünya nüfusunun çoğunluğunun kentsel ortamlarda yaşayacağını belirtilmiştir. Kentleşme, insanların yaşama şekillerinde, çalıştıkları yerlerde, yaşadıkları konutlarda ve çoğu zaman içtikleri suyun ve soludukları havanın kalitesinde önemli değişiklikler yapmaktadır. Aynı zamanda kentleşme birçok çevresel, sosyal ve ekonomik sorunu da beraberinde getirmiştir. Önlemler alınmazsa kentsel alanlarda mevcut sorunların daha da kötüleşeceği açıktır. Çevresel, ekonomik ve sosyal faydaları ile yeşil yol kavramı, kentleşme ve sanayileşme ile ilgili sorunların çözümünde önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil yol; akarsu boyları, sırtlar ya da vadiler gibi doğal koridorlar, demiryolu güzergahı boyunca rekreasyonel kullanıma dönüştürülmüş kanal, manzara yollarını ya da parklar, doğal rezerv alanları, kültürel obje ya da tarihi yerleşimleri birbirine ve yerleşim alanlarına bağlayan çizgisel koridorlardır. Yeşil yol tiplerinden rekreasyonel amaçlı yeşil yollar, birçok kentsel soruna çözüm olabilecek niteliktedir. Doğal koridorlar ya da insane yapımı koridorların (kanallar ve terkedilmiş veya aktif demiryolları) etrafına inşa edilebilmesi planlama-tasarım açısından önemli seçenekler sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında öncelikle yeşil yolların ortaya çıkışı ve gelişimi incelenerek yeşil yol ile ilgili temel kavramlar irdelenmiştir. Ardından çeşitli nedenlerle işlevini yitirmiş demiryolu güzergahlarının yeniden düzenlenerek kullanıma kazandırıldığı örnek uygulamalar olarak High Line (Amerika) ve Promenade Plantee (Fransa) karşılaştırılmıştır. Bu örneklerin planlama-tasarım açısından ortak ve farklı yönleri ortaya konulmuştur. Bu kapsamda yapılacak diğer uygulamaları yönlendirecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The accelerated evolution of urbanization is one of the most important social events affecting the entire planet. And in developing countries, urban growth rates are particularly intense. It has recently been stated that the majority of the world's population will live in urban environments. Urbanization dramatically changes the way people live, their places of work, their homes, and often the quality of the water they drink and the air they breathe. At the same time, urbanization has brought many environmental, social, and economic problems. It is clear that the existing problems in urban areas will worsen if measures are not taken. With its environmental, economic, and social benefits, the concept of the greenway plays an important role in solving problems related to urbanization and industrialization. GreenWay; Natural corridors such as rivers, ridges or valleys, canals converted for recreational use along the railway route, scenic roads or parks, natural reserve areas, cultural objects, or historical settlements are linear corridors connecting each other and settlement areas. Recreational greenways, one of the greenway types, can be a solution to many urban problems. Being able to be built around natural corridors or man-made corridors (canals and abandoned or active railways) offers important options in terms of planning and design. Within the scope of this study, first of all, the emergence and development of greenways were examined and the basic concepts related to greenways were examined. Then, High Line (America) and Promenade Plantee (France) were compared as exemplary applications in which railway routes that lost their function for various reasons were rearranged and brought into use. The common and different aspects of these examples in terms of planning design have been revealed. In this context, suggestions are presented to guide other applications to be made.