Atan kalpte baypas tekniği ile lima – lad – d ardışık baypasın koroner revaskülarizasyonda kullanımının klinik sonuçları
Clinical results of the use of lima – lad – d sequential bypass in coronary revascularization with beating heart technique
  1. Tez No: 781848
  2. Yazar: ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. İLKER İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: LİMA – LAD – D ardışık baypas tekniğinin güvenilir ve uygulanabilir bir yöntem olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 – 2015 tarihleri arasında atan kalpte LİMA – D - LAD ardışık anastomoz yapılan 583 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların 470'i (% 80,6) erkek, 113'ü (% 19,4) kadın, medyan yaş 63 idi. Hastaların preoperatif risk faktörleri, postoperatif komplikasyonlar ve kontrol anjiyografi yapılmış olan 49 hastanın anastomoz açıklık oranları değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen grupta mortalite % 0,1785 (1 hasta) olarak saptandı. Medyan yatış süresi yoğun bakım için 1 gün, servis için 4 gündü. Ortalama 31,42 aylık takipte LAD anastomoz açıklık oranı % 97,96, D anastomoz açıklık oranı % 83,67 saptandı. Anastomoz açıklık oranı ile preoperatif risk faktörleri ve postoperatif komplikasyonlar arasında bir ilişki saptanamadı. Sonuç: Koroner arter hastalığının cerrahi revaskülarizasyonunda LİMA'nın açıklık oranları diğer greftler ile karşılaştırıldığında mükemmeldir. Tam arteryal revaskülarizasyon amacıyla, ardışık baypas tekniği kullanılarak LİMA – D – LAD ardışık anastomoz yapılabilir. LİMA akımına zarar vereceği endişesiyle bu ardışık anastomoz tekniğinden kaçınılmaktadır. Buna karşın özellikle diyagonalde sınırda lezyon varlığında anastomozda kullanılacak safen greftin yarışmalı akımla LİMA'da string sign'a sebebiyet verebilme riski mevcuttur. Yapmış olduğumuz çalışmada LİMA – D – LAD ardışık anastomoz tekniğinin kullanılmasının LAD anastomoz açıklık oranını azaltmadığı ve güvenle yapılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sayede hem arteryal revaskülarizasyon yapılabilmekte hem de ven grefti kullanıldığında oluşabilecek kompetisyonun zararlı etkilerinden korunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: We aimed to investigate whether LİMA – D – LAD sequential anastomoses technique is a safe ve applicable method. Material and Method: Five hundred eighty three pateints who were underwent LİMA – D – LAD sequential bypass were included to the study. The number of male was 470 (80,6 %) and female was 113 (19,4 %). Median age was 63. The preoperative risk factors, postoperative complications and the patency rate of 49 patients who underwent control angiography were evaluated. Findings: The mortality rate was 0,1785 (1 patient). Median intensive care unite stay time was one day, and clinic stay time was 4 days. The patency rate of LAD anastomosis was 97,96 % and D was 83,67 % during the mean 31,42 months follow-up. There was no significant relationship between the patency of anastomoses with the preoperative risk factors and postoperative complication. Result: The patency rate of left internal mammary artey is excellent compared with the other grafts for the surgical treatment of coronary artery disease. For full arterial revascularization LİMA – D – LAD sequential anastomoses could be used. Because of the risk of the decreased flow of LİMA with the sequential diagonal anastomosis, even it is possible, this anastomosis technique is refrained. Nevertheless, in the situation of mild lesion of diagonal branch, there is a risk of string sing of LİMA because of the competitive flow of saphenous vein on diagonal. In our study, we concluded that, the use of LİMA – D – LAD sequential anastomosis tcchnique does not decrease the patency rate of LAD anastomosis and can be used safely. In this way, the technique allows to both perform full arterial revascularization and avoid the competition of the saphenous vein flow.