Abdülganî Nablusî'nin Cem'u'l-Esrâr fî Men'i'l-Eşrâr adlı eserinin içerik tahlili
The content analysis of İmam Nablusî's Book Titled Cem'u'l-Esrâr fî Men'i'l-Eşrâr
  1. Tez No: 711120
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada İmâm-ı Nablusî'nin“Cem'u'l-esrâr fî men'i'l-eşrâr ani't-ta'n fî's-sûfiyyeti'l-ahyâr ehli't-tevâcüdi bi'l-ezkâr”isimli eserinin içerik tahlili yapılmıştır. Nablusî, bu eserinde sûfîleri kınayan kişilerin söylem ve ithamlarına farklı delil ve kaynaklara dayanarak cevap vermiştir. Bu çalışma ile Kadızâdeliler-Sivâsiler adı altında neşet etmiş, lehte ve aleyhte yazılan pek çok eserle oluşan literatüre bir yenisini daha kazandırmak ve bu sayede söz konusu tartışmaların zirveye ulaştığı dönemin fikrî yapısı hakkında bilgi vermektir. Ayrıca Nablusî'nin bu tartışmada hangi tarafta yer aldığı ve onun safını belirlemesinde etkili olan faktörler de ele alınmıştır. Birinci bölümde Nablusî'nin hayatı, buhrân evresi dikkate alınarak öncesi ve sonrası başlıklarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde,“Cem'u'l-esrâr”ın tanıtımı yapılmış, farklı nüshalarından ve eserin yazılış nedeninden bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm eserin içerik tahliline ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the content analysis of Imam-ı Nablusî's work titled“Cem'u'l-esrâr fî men'i'l-eşrâr ani't-ta'n fî's-sûfiyyeti'l-ahyâr ehli't-tevâcüdi bi'l-ezkâr”has been done. Nablusî in his work, responded to the discourses and accusations of those who condemned the Sûfîs, based on different evidence and sources. With this study, it is aimed to add a new perspective to the literature emerged under the name of Kadızâdeliler-Sivâsiler consisting of many works written for and against. It is also aimed to shed light on the intellectual structure of the period when these discussions reached their peak. In addition, Nablusî's position in this debate was discussed by focusing on the factors that were effective in forming his views. In the first chapter, the life of Nablusî is discussed with the titles before and after, taking into account of his spiritual crisis. In the second part,“Cem'u'l-esrâr”was presented with its different copies and the reason behind the work. The third chapter is devoted to the content analysis of the work.