Sağlık kuruluşlarında yetenek yönetiminin örgütsel bağlılık üzerine etkisinde iş doyumunun aracılık rolü
The role of satisfaction in the impact of talent management on organizational connectivity in health organizations
  1. Tez No: 711121
  2. Yazar: SELAHATTİN ÇALIŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sağlık ve hastalık kavramları, bireysel ve toplumsal yaşantımızın en önemli kavramlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sağlığı ''Sadece hastalık ve sakatlık halinin olmaması değil; aynı zamanda bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik hali'' olarak tanımlamıştır. Bu tanım çerçevesinde sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetimi ve sağlık profesyonellerinin nitelikleri her geçen gün önem kazanmaktadır. Günümüzde yaşanan hızlı küreselleşme ve nüfus hareketleri nedeniyle yetenekli bireylerin keşfedilmesi, örgüt bünyesine katılımının sağlanması ve örgütte tutundurulmaları sağlık kurum ve kuruluşlarının sağlık hizmeti sunumunda rakiplerine göre avantajlı duruma geçmesini sağlamaktadır. Çalışmanın amacı sağlık kurum ve kuruluşlarında yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerinde iş doyumunun aracılık rolünün belirlenmesidir. Çalışmada öncelikle sağlık hizmetleri ve kuruluşları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yetenek yönetimi, örgütsel bağlılık ve iş doyumu kavramları incelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde Sağlık Bakanlığı (SB) bünyesinde İstanbul'da bulunan dört tane eğitim ve araştırma hastanesinde yapılmış olan anketlerin analizleri değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığı arttırdığı ve iş doyumunun aracılık rolünü üstlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concepts of health and illness are the most important concepts of our individual and social life. World Health Organization (WHO) defines health“not only just the absence of disease or disability; but also as ”a state of complete well-being physical, mentally and socially". İn the framework of this definition, the management of health institutions, organizations and the qualifications of health professionals are gaining importance day by day. Due to the rapid globalization and population movements experienced today, the discovery of talented individuals, enabling them to participate and keep in the organization enable health institutions and organizations to have an advantageous position compared to their competitors in the provision of health services. The aim of the study is to determine the mediating role of job satisfaction on organizational commitment of talent management practices in health institutions and organizations. In the study, first of all, health services and organizations were examined. In the second part of the study, the concepts of talent management, organizational commitment and job satisfaction were examined. In the fourth part of the study, the analyzes of the questionnaires made in four training and research hospitals in Istanbul run by the Ministry of Health (MoH). According to the results of the research, it is seen that talent management practices increase organizational commitment and job satisfaction undertake a mediating role.