Enneagram kişilik tiplerine göre bireyin sahipolduğu kişilik tipinin fonksiyonel rekreasyon tercihine etkisi
The effect of the individual's personality type onfunctional recreation preference according to enneagram personality types
  1. Tez No: 711122
  2. Yazar: ELİF NAZLI KADEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma bireylerin Enneagram kişilik tipleri ile fonksiyonel rekreasyon çeşitleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma 304 (68,2) kadın, 142 (31,8) erkek birey ile yürütülmüştür. Araştırmada Tarama Modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Taştan Kişilik Tipi Ölçeği”, bireylerin tercih ettikleri“Fonksiyonel Rekreasyon Çeşitleri”ve demografik bilgilerden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Analizlerin kontrolü sonucunda verilerin normal bir dağılıma sahip olmadığı belirlenmiştir. Verilerin istatiksel analizinde tanımlayıcı istatiksel modellerin yanı sıra Mann Whitney - U testi, Kruskal Wallis, Korelasyon ve Regresyon analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda“Enneagram Kişilik Tipleri”ile“Fonksiyonel Rekreasyon Çeşitleri”ile“Tip 7”kişilik tipi arasında istatiksel anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Diğer kişilik tipleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the Enneagram personality types of individuals and functional recreation types. This study was conducted with 304 (68,2) female and 142 (31,8) male individuals. Scanning Model was used in the research. In the study,“Taştan Personality Type Scale”,“Functional Recreation Types”preferred by individuals and“Personal Information Form”consisting of demographic information were used as data collection tool. As a result of the control of the analyzes, it was determined that the data did not have a normal distribution. In addition to descriptive statistical models, Mann Whitney - U test, Kruskal Wallis, correlation and regression analysis methods were used in the statistical analysis of the data. As a result of the study, a statistically significant difference was found between“Enneagram Personality Types”and“Functional Recreation Types”and“Type 7”personality type. It was concluded that there was no statistically significant difference between other personality types.