Teknolojik ilerleme ile standart olmayan istihdam arasındaki ilişkinin ücret eşitsizliği üzerindeki etkileri
The impact of the relationship between technological progress and non-standard employment on wage inequality
- Tez No: 711131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÖZTOPCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gelir eşitsizliğinde özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gözlemlenen artış eğilimi, bu konuda yapılan çalışmaların da sayısının artmasına yol açmıştır. Bu eğilimin olası sebepleri arasında yer alan teknolojik ilerleme ile ilişkisinin analizi, kurumsal ve toplumsal diğer değişkenlerdeki eğilimler göz önünde bulundurulduğunda karmaşık bir hal alabilmektedir. Bu değişkenlerden biri de standart olmayan istihdamda yaşanan değişikliklerdir. Standart olmayan istihdamın hem teknolojik ilerleme hem de ücret eşitsizliği ile karşılıklı etkileşiminin anlaşılması, söz konusu eğilimlerinn anlaşılması açısından önemlidir. Bu tezde, teknolojik ilerleme ve standart olmayan istihdam, teknolojik ilerleme ve ücret eşitsizliği ile standart olmayan istihdam ve ücret eşitsizliği arasındaki ilişki 5 farklı veri serisi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 31 OECD ülkesinin 2000-2019 verileri ile ekonometrik analiz yapılmıştır Çalışma sonucunda teknolojik ilerlemenin arttıkça standart olmayan istihdamın toplam istihdam içindeki payının arttığı bulunmıştur. Bununla birlikte teknolojik ilerleme ve ücret eşitsizliği ile standart olmayan istihdam ve ücret eşitsizliği arasında pozitif bir ilişki doğrulanmamış, aksine negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing trend observed in income inequality, especially since the second half of the 20th century, has led to an increase in the number of studies on this subject. The analysis of its relationship with technological progress, which is among the possible reasons for this trend, can become complicated when the trends in other institutional and social variables are taken into account. One of these variables is the changes in non-standard employment. Understanding the interaction of non-standard employment with both technological progress and wage inequality is important to understand these trends. In this thesis, the relationship between technological progress and non-standard employment, technological progress and income inequality and non-standard employment and wage inequality has been analyzed using 5 different data series. The 2000-2019 data of 31 OECD countries, including Turkey, were included in the study and panel data analysis has been used econometrically. As a result of the study, it was found that the share of non-standard employment in total employment increased as technological progress increased. However, a positive relationship between technological progress and wage inequality; non-standard employment and wage inequality was not confirmed, on the contrary a negative relationship was found.