Sialiltransferaz genlerinin ekspresyon seviyelerinin tip 1 endometrial kanserde tümör fenotipinin değerlendirilmesinde belirlenmesi
Determination of expression levels and clinicopathologicalfeatures of sialyltranspherase genes in evaluation of tumor phenotype in endometrial cancer type 1
  1. Tez No: 711133
  2. Yazar: SEZEN KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ İZZETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Glikoproteinlerin yapısal çeşitliliğini arttıran kompleks glikozilasyon çok hücreli organizmalar için temel gereksinimdir. Protein glikozilasyonunda meydana gelen değişiklikler birçok insan kanserinde gösterilmiştir. Glikozilasyon hücresel büyüme davranışları, metastatik potansiyelin birikimi ve invazyon gibi tümörijenik özellikleri etkiler. Glikan yapılar sıklıkla sialik asitle sonlanırlar. Hücrenin biyolojik kimliklenmesinin önemli moleküllerinden biri olan ve hücre yüzeyinde bulunan sialik asitlerin metabolizmasını yöneten sialiltransferazlar, sıklıkla hücrenin çevresiyle etkileşimde gerçekleşen olaylarla ve kendi içsel olaylarındaki değişimlerin sebeplerinden biridir. İnsan reprodüktif dokularından biri olan endometrium kaynaklı kanser jinekolojik kanserlerin en yaygınıdır. Histolojik tiplendirmeye göre endometrial kanserler ikiye ayrılır; Tip I ve Tip II. Çalışmamızda Tip1 Endometrium Kanserli olgularda bağ tipinin belirlenmesi ve bu bağlanmaya etki eden sialiltransferazların ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2019-2021 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi'nde Tip1 Endometrium CA tanısı almış ve bu tanı sebebiyle ameliyat edilmiş, olgular değerlendirildi. Olguların frozen işlemi sırasında alınan örnekleri mRNA izolasyonu yapıldıktan sonra sialiltransferaz ekspresyonu Real-time Polimeraz Chain Reaction yöntemi ile belirlendi. Yüzey fenotipinin belirlenmesinde sialik asit bağlanma tipleri Likit cramatografi-Mass Spectrofotometri yöntemi ile belirlendi. LC/MS-MS sonuçları değerlendirildiğinde tip 1 endometrium kanserinde hücre yüzeyinde, kanserli hücreler ve kontrol grubu hücreleri karşılaştırıldığında Neu5Ac, Neu5Gc ve KDN seviyelerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Karşılaştırmalı analizlerle ST3Gal6, ST6GalNAc2 ve ST6GalNAc4 genlerinin ifadelenmesi tip 1 Endometrium kanserli dokularda istatistiksel olarak azalmış olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, tip 1 endometrium kanserinde ST3Gal6, ST6GalNAc2 ve ST6GAlNAc4 transferaz enzimlerinin seviyelerindeki değişikler kanserin immün kaçışını sağlama ihtimali olduğunu ve bu açıdan bakıldığında immün terapide uygulanabilme ihtimali olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Complex glycosylation, which increases the structural diversity of glycoproteins, is a basic requirement for multicellular organisms. Changing in protein glycosylation have been demonstrated in many human cancers. Glycosylation influences tumorigenic features such as cellular growth behaviors, accumulation of metastatic potential, and invasion. Glycan structures often terminate in sialic acid. Sialic acids are one of the important molecules of the biological identity of the cell. Sialic acids are located at the top of the glycocalyx of the cell. Sialyltransferases are the main enzymes that determine the location of sialic acids. They are often one of the reasons for the differentiation of the cell's environment and its own internal events. Cancer originating from the endometrium, one of the human reproductive tissues, is the most common of gynecological cancers. According to histological typing, endometrial cancers are divided into two; Type I and Type II. In our study, it was aimed to determine the binding phenotypes and to determine the expression levels of sialitransferases that affect this binding in cases with Type 1 Endometrial Cancer. For this purpose, the cases who were diagnosed with Type 1 Endometrium Cancer at Dokuz Eylül University Hospital between 2019-2021 and were operated for this diagnosis were evaluated. Sialitransferases expression was determined by Real-time Polymerase Chain Reaction method after mRNA isolation of the samples taken during the frozen procedure. In the determination of the surface phenotype, sialic acid binding types were determined by Liquid Chromatography-Mass Spectrophotometer method. LC/MS-MS results were evaluated; comparing the cell surface Neu5Ac, Neu5Gc and KDN levels, in between type 1 endometrial cancer and control group cells there was no significant difference. Comparative analyzes showed that expression of ST3Gal6, ST6GalNAc2 and ST6GalNAc4 genes was statistically decreased in tissues with type 1 endometrial cancer. In conclusion, changes in the levels of ST3Gal6, ST6GalNAc2 and ST6GAlNAc4 transferase enzymes in type 1 endometrial cancer reveal that the cancer is likely to provide immune escape, and from this perspective, it can be applied in immune therapy.