Discrimination in the postcolonial period through theanalysis of Nervous Conditions, and the Lonely Londoners
Post koloniyal dönemde Nervous Conditions ve the Lonely Londoners analizlerı ile ayrımcılık
  1. Tez No: 594970
  2. Yazar: BANAZ SALİH ALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanoğlunun sömürgeci geçmişindeki çektiği acıları ve zulmünü tasvir ederek, sömürge sonrası yazarlar sömürge rejimlerinin egemen ve marjinalleşmiş toplumlardaki etkilerini resmektedir. Postkolonize olmuş milletlerden bazı yazarlar, yitirilmiş tarihlerinin bir parçasını yeniden yazmayı seçiyorlar. Aslında, Tsitsi Dangarembga ve Samuel Selvon, ırkçılık ve sömürgecilik gibi birlikte ortaya çıkan sorunları resmeden önde gelen post-kolonyal yazarlardan ikisidir. Kolonileşmiş karakterlerin yaşamı boyun eğdirmek ve ayırımcılıkla karıştırılır; bu tür baskılar sömürge döneminde Afrikalıların kimliğinin bozulmasında önemli rol oynamaktadır. Romancıların ırksal gerilimi anlatmaya çalışması kolonileşmiş halkın varlığının kopması ve çalışma arkadaşlarının ulusal bütünlüğünün gevşetilmesinde etkili bir faktördür. Sömürgeciler ırkçılığın tohumlarını eker, çünkü ırk ayrımcılığı üstünlük ve aşağılık, itibarlılık ve itibarsızlık arasındaki farkı ifade eder. Bu tez, Samuel Selvon'un The Lonely Londoners ve Tsitsi Dangarembga'nın Nervous Conditions da sömürgeci ve ırksal ayrımcılığı söylemleştirmeyi hedeflemektedir. Romanlar, sömürgecilerin uyguladığı ırk ayrımcılığını ve sömürgecilerin kadınları için önemli bir engel olan cinsiyet ayrımcılığını anlatmaktadır. Öte yandan, yerlilerin kimliğini ve kültürel değerlerini değiştirmedeki sömürgecilerin dili kritik bir araç olarak kullanılmıştır. Bu araştırma aynı zamanda, sömürgecilerin sömürgecilere diğeri olarak nasıl davrandıklarını açıklamaya çalışmaktadır. İkili mücadele yalnızca üst düzey ile alt arasında değil, aynı zamanda ben ve öteki arasındaki insan ruhunda yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
Through depicting the suffering and oppression of man's experiences in colonial backgrounds, postcolonial writers portray the effects of colonial regimes in the dominated and marginalized societies. Some of the writers from postcolonized nations choose to rewrite an integral part of their history, which has been missed. Indeed, Tsitsi Dangarembga and Samuel Selvon are two of the prominent postcolonial writers who demonstrate the successive issues of racism and colonialism. The life of the colonized characters is riddled with subjugation and discrimination; such oppressions play a crucial role in distorting the identity of the Africans during the colonial period. The novelists seek to narrate that racial tension is an influential factor in snatching away the existence of the colonized people and loosening the national integrity of the fellowmen. Colonial Dominations sow the seed of racism because racial discrimination connotes the distinction between superior and inferior, high and low. This thesis targets to discourse the colonial and racial discrimination in The Lonely Londoners by Samuel Selvon and Nervous Conditions by Tsitsi Dangarembga. The novels depict racial discrimination practiced by the colonizers and gender discrimination as significant obstacles for the colonized women Then, language as a critical tool is used by the colonizers in transforming the identity and cultural values of the natives. The research also attempts to explain how the colonizers treat the colonized as the other. The binary opposition is not only between the superior and inferior; but it is inhabited in the human psyche as we see the difference between self and the other.