Alerjik rinitli toplam ıge ile sitokinler (IL-4, IL-5,IL-13) arasındaki ilişki
The relationship between total ige and cytokins (IL-4, IL-5,IL-13) in patients with allergic rhinitis
  1. Tez No: 711177
  2. Yazar: ALAQ KAREEM JAWAD KINANAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAAD ALMAS BRAKHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Alerjik rinit, genetik ve çevresel sorunların birlikte patogeneze katkıda bulunduğu karmaşık durumlardır. İmmünolojideki kredilere rağmen, alerjik rinit yetişkinlerin yaklaşık %30'unu ve çocukların %40'ını hareket ettirerek hala önemli bir sağlık sorunu olarak kalmaktadır. İnterlökin IL-4, IL-5 ve IL-13'ü sayan T yardımcı 2 (Th2) hücre kaynaklı sitokinlerin, alerjik rinit (AR) iltihabına neden olmada önemli roller oynadığı bilinmektedir. Th2 hücre aracılı alerjik inflamasyona ek olarak, mast hücrelerinin İmmünoglobulin E'ye (IgE) bağımlı aktivasyonunun alerjik rinit patogenezinde rol oynadığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı alerjik rinitli hastalarda total IgE ile sitokinler (IL-4, IL-5 ve IL-13) arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışmada, aynı yaş aralığındaki deney grubundaki 100 alerjik rinitli hastada ve kontrol grubundaki 50 sağlıklı gönüllüde total IgE ve Th2 sitokinleri arasındaki ilişki araştırıldı. Alerjik rinit sırasında Total IgE değerinin arttığı, spesifik IgE testinde sağlıklı katılımcıların tamamının olumsuz sonuç verdiği, deney grubundaki 100 hastanın 51'inin olumlu, 49'unun ise olumsuz sonuç verdiği belirlendi. Hastalıkların erken evrelerinde pozitif sonuç olarak görülen seroloji testinde, IgE ile ilişkili aktivasyonun alerjik rinit için iyi bir belirteç olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis are complex circumstances in which together genetic and environmental issues contribute to the pathogenesis. Despite loans in immunology, allergic rhinitis still leftovers a major health problem, moving approximately 30% of adults and 40% of children. T helper 2 (Th2) cell-derived cytokines, counting interleukin IL -4, IL-5 and IL-13, are known to play significant roles in causing the inflammation of allergic rhinitis (AR). In adding to Th2 cell-mediated allergic inflammation, it is suggested that Immunoglobulin E (IgE)-dependent activation of mast cells plays a role in the pathogenesis of allergic rhinitis. The aim of this study is to determine whether there is a correlation between total IgE and cytokines (IL-4, IL-5 and IL-13) in patients with allergic rhinitis. In this study, the relationship between total IgE and Th2 cytokines was investigated in 100 allergic rhinitis patients in the experimental group and 50 healthy subjects in the control group in the same age range. During allergic rhinitis, it was determined that the Total IgE value increased, all of the healthy participants gave negative results in the specific IgE test, 51 of 100 patients in the experimental group gave positive results, and 49 of them gave negative results. In the serology test, which is seen as a positive result in the early stage of the diseases, it can be suggested that IgE-related activation is a good marker for allergic rhinitis.