St yükselmesiz miyokard enfarktüsü, st yükselmelimiyokard enfarktüsü ve stabil olmayan angina pektoristanısı almış hastalarda kardiyak belirteçler ilenötrofil/lenfosit oranı (nlr) ve eritrosit dağılım genişliği(rdw) değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 711190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve amaç: Akut koroner sendrom (AKS ) bir çok kalıtımsal ve edinsel risk faktörleri ile ilişkilidir. Eritrosit dağılım genişliği (RDW) artan kardiyovasküler olay riski ile ilişkili yeni bir belirteç olarak tanımlamıştır ve rutinde tam kan sayımının bir parçası olarak rapor edilmektedir. Bu çalışmada akut koroner sendrom tanısı konmuş hastalarda kardiyak belirteçler (troponin I, CK-MB) ile hematolojik parametrelerden NLR (Nötrofil /Lenfosit Oranı) ve RDW ile olan ilişkilerini incelemeyi amaçladık. Metod: Nisan – Kasım 2015 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde akut koroner sendrom tanısı (anstabil anjina pektoris / ST-segment yükselmesi olmayan MI / ST segment yükselmeli MI ) ile tedavi görmüş 228 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tümünden rutin hematolojik parametreler için ilk kan örnekleri toplandı. Kardiyak troponin I ve CK-MB değerlerinin 1. saat ve 6. saat değerleri ölçüldü. Hastaların Non-ST yükselmeli miyokard enfarktüsü, ST yükselmeli miyokard enfarktüsü ve USAP tanıları kardiyak troponinlerin 1. ve 6. saatteki yükselmelerine göre değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında, risk faktörleri olan KAH ve HT arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edildi (p değerleri sırasıyla p=0,002, p=0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Acute coronary syndrome (ACS) is associated with many hereditary and acquired predisposing factors. The RDW, a recently described novel risk marker has been associated with an increased risk of cardiovascular events and routinely reported as part of the complete blood count. We assessed the relationship between red cell distribution width values with cardiac marker (Troponın I, CK-MB) levels and haematologic parameters in patients admitted with non-ST-elevation MI, ST-elevation MI and Unstabil Angina acute coronary syndromes. Material and Method: A total of 228 consecutive patients admitted to Sisli Hamidiye Pediatric Education and Research Hospital with diagnosis of ACS from April 2015 to November 2015 were included in this study. For all patients, a baseline blood sample was collected for routine hematological testing. Cardiac troponin I and CK-MB were measured at baseline and after 6 hours. The patients were diagnosed with non-STelevation myocardial infarction, ST-elevation myocardial infarction or unstabil angina based on the elevation of cardiac troponın I levels. Results: There was significant differences between risk factors, CAD and HT in all groups (p=0.002, p=0,002).