Körfez güvenliğinde Amerikan başkanlarının rolü: Obama ve Trump dönemlerinin karşılaştırmalı bir analizi
The role of American presidents in Gulf security: A comparative analysis of Obama and Trump eras
- Tez No: 711211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki güvenlik ilişkileri başkanlık düzeyinde analiz edilmektedir. Bu bağlamda ABD başkanları Barack Obama ve Donald Trump'ın genelde Ortadoğu özelde Körfez bölgesine yönelik tutumlarının KİK ülkelerindeki güvenlik politikalarına etkisi tartışılmaktadır. Bu etki doğrultusunda KİK ülkelerinin güvenlik ve ticaret alanlarında dış politikada artırmaya çalıştığı çeşitlilik politikaları gözlemlenmektedir. KİK ülkeleri rejim ve enerji güvenliklerine yönelik tehdit algılarını en aza indirmek için bölgedeki en büyük müttefiki ABD ile olan güvenlik bağını giderek arttırmış ABD'nin genel olarak Ortadoğu'daki askeri varlığı KİK ülkelerine güven vermiştir. Yalnız Obama dönemi ile birlikte başlayan ABD'nin Ortadoğu'daki askeri angajmanını azaltması, ABD'nin yönünü Asya'ya çevirmesi, Obama'nın Muhammed Mursi'yi Arap ayaklanmaları sürecinde desteklememesi ve P5+1 müzakerelerinde İran ile aynı masaya oturması bazı KİK ülkeleri tarafından tedirginlikle karşılanmıştır. Obama yönetimine nazaran İran'ın bölgede etkisizleştirilmesi gibi bölgesel düzen ve statüko konusunda Trump, bazı KİK ülkeleriyle daha çok ortak noktada buluşsa da bölgede daha pasif bir ABD politikası devam etmiştir. Obama dönemi süresince başlayan Ortadoğu bölgesine yönelik çeşitli yönetimsel süreçler KİK ülkelerini dış politikada çeşitlilik uygulamalarına yönlendirmiştir. Çin, Rusya ve Hindistan ile artan güvenlik ve ticaret kapsamındaki ilişkiler Trump döneminde de artarak devam etmiştir. ABD'nin bölgedeki etkisi aynı şekilde devam etse de dış politikada yeni partnerlerle ilişkilerde dikkate değer bir şekilde artan bir tablo karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the security relations between the Gulf Cooperation Council (GCC) countries and the United States of America (USA) are analyzed at the presidential level. In this context, US Presidents Barack Obama and Donald Trump's attitudes towards the Middle East in general, and the Gulf region in particular, on the security policies of the GCC countries are discussed. In line with these effects, the diversity policies that GCC countries try to increase in foreign policy in security and trade are observed. The GCC countries have gradually increased their security ties with the USA, their most prominent ally in the region, to minimize the threat perceptions towards the regime and energy security. The military presence of the USA in the Middle East has given confidence to the GCC countries. On the other hand, some GCCs Countries became concerned because of the events that appeared in the Obama era, such as the USA beginning to reduce its military engagement in the Middle East and turning its direction to Asia as well as Obama not supporting Mohammed Morsi during the Arab uprisings and sitting at the table with Iran in the P5+1 negotiation. Compared to the Obama administration, although Trump met more in common with some GCC countries regarding the regional order and status quo, such as the neutralization of Iran in the region, a more passive US policy continued in the region. Various administrative processes towards the Middle East region, which started during the Obama era, led the GCC countries to implement diversity in foreign policy. During the Trump Era, relations with China, Russia and India were within the scope of increasing security and trade. Although the influence of the USA in the region continues in the same way, we see a remarkable increase in relations with new partners in foreign policy.