Attracting foriegn direct investment in Afghanistan
Afganistan'a doğrudan yabancı yatırımların çekilmesi
  1. Tez No: 711210
  2. Yazar: MOHAMMAD MUKHTAR ATAEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN NESRİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde önemli bir rol oynayan Doğrudan Yabancı Yatırımlar, bu ülkelerin ekonomik büyümeleri için en iyi kaynaktır. Doğrudan Yabancı Yatırım girişlerini ekonomik olmayan ve ekonomik olmak üzere iki gruba ayırmak mümkündür. Ekonomik bileşenler, büyüme ve pazar büyüklüğü, makroekonomik koşulları (enflasyon, döviz kuru vb.), yatırım getirisini, işgücünü (miktar, maliyet ve kalite), doğal kaynakları ve altyapıyı içerirken, ekonomik olmayan bileşenler devlet teşvik politikalarını (vergiler, karlar, yatırım vb.), kültürü, kurumları (yolsuzluk, ekonomik yönetişim vb.), ağları- toplulukları (örneğin kümeler, sanayileşmiş iletişim) ve riski (ekonomik, finansal ve politik) içerir. Makroekonomik bileşenler, makroekonomik - kurumsal faktörler ve yatırım politikaları, altyapı seviyeleri, açıklık, siyasi istikrar, finansal gelişme ve hukukun üstünlüğünün incelemesi için 2006 dünya Kalkınma Endeksi (WDI) kullanılmaktadır. Doğrudan Yabancı Yatırımı çekmek amacıyla, gelişmekte olan ülkelerdeki politika yapıcılar için bunu etkileyen politikaları ve faktörleri belirlemeleri gereklidir. Sonuç olarak, bu alanda, politika yapıcıların dış akımların yönünü ve ölçeğini anlamalarına yardımcı olma amacına sahip birçok çalışma yapılmıştır. Afganistan, Doğrudan Yabancı Yatırımın, sermaye finansmanında ve büyümede kritik öneme sahip olduğunu kaynaklarından biri olduğunu düşünen gelişmekte olan bir ülkedir. Bu çalışma, yabancı yatırımcıları caydıran ve engel olan faktörleri anlamaya çalışmaktadır. Ayrıca, bu çalışma, Afganistan'a yatırım konusunda yatırımcılara yol gösterici olacak bir platform olacaktır. Bu araştırmanın temel amacı, Afganistan'da Doğrudan Yabancı Yatırımı azaltan ve artıran faktörleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, FDI plays a vital role in the economy of the country especially for developing countries, it is the best source for economic growth of developing countries. The foreign direct investment inflows is possible to divide them into two groups: non-economic and economic. Economic components that are possible to be aforesaid contain growth and market size, macroeconomic conditions (inflation, exchange rate, etc.), return on investment, labor (quantity, cost, and quality), and natural resources and infrastructure, Non-economic components include government incentive policies (taxes, profits, investment, etc.), culture, institutions (corruption, economic governance, etc.), networks and communities (e.g., clusters, industrialized communications), and risk (economic, financial, and political). It's used the 2006 world Development Index (WDI) for macroeconomic components, a multi-study review of and macroeconomic and institutional factors, and investment policies, infrastructure levels, openness, political stability, financial development, and the rule of law. For the purpose of attract FDI, it became necessary to identify policies and factors affecting FDI for policymakers in the host countries. As a result, many studies have been lead in this field that has the ability to help policymakers understand the direction and the scale of external direct currents. Afghanistan is a developing country, which considered that FDI is one of the critical sources of capital financing and growing up general economics. This research is trying to figure out the barriers factors, which are discouraging foreign investors and give solution for obstacle factors. This research will be a platform that will be good guidance for investors regarding investment in Afghanistan. The principal purpose of this research is to determine the factors which are declining and increasing FDI in Afghanistan.