Abdurauf Fıtrat'ın roman ve hikayelerinde Ceditçilik izleri
Traces of Jadidism in Abdurauf Fıtrat's novels and storys
- Tez No: 711224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AZAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkistan coğrafyası Türk boylarının yoğun bulunduğu bölgelerdendir. Sözlü ve yazılı edebiyatın zengin olduğu Türkistan'da çok sayıda edebi eser verilmiştir. Ruslar Türkistan'da hakimiyet kurmak amacıyla coğrafyada çeşitli baskılar kurmuştur. Rusların Türkistan'da hakimiyet sağlaması ile eğitim ve kültürel alanda Türkistan'da gerileme dönemi 18. yüzyıldan itibaren başlamıştır. Türkistan'daki gerilemeye önlem almak amacıyla İsmail Gaspıralı Bey cedit hareketini başlatmıştır. Cedit hareketi ilk olarak Türkistan'ın kuzey bölgelerinde görülmüştür. İsmail Bey Gaspıralı'nın cedit hareketi ile ilgili hitabeti ile tüm Türkistan'da etkili olmuştur. Cedit hareketi günümüz Özbekistan coğrafyasını oldukça fazla etkilemiştir. Cedit hareketi Özbekistan'ın kurulmasında ve Özbekistan dilinin, edebiyatının oluşmasında etkili unsurlardan olmuştur. Modern Özbek edebiyatının ve dilinin kurucularından olan Abdurauf Fıtrat Cedit hareketinin öncülerindendir. Abdurauf Fıtrat cedit hareketinin misyonunu temsil eden Özbek yazarlardan birisi olmuştur. Fıtrat, cedit fikrinin amaçlarını eserlerinde konu alarak toplumda beklediği bilinci uyandırmak istemiştir. Cedit hareketi Türkistanlı yazar ve aydınlar için oldukça önemli bir fikir hareketi olmuştur. Tez çalışmasında Fıtrat'ın hayatı, roman ve hikayelerinde cedit hareketinin izleri incelenmiştir. Cedit hareketinin oluşturan sosyo-politik olaylar ele alınmıştır. 18. ve 19. Yüzyılda cedit hareketini temsil eden aydınlardan bilgiler verilmiştir. Tez çalışması altı temel başlıkta oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The geography of Turkestan is one of the regions where Turkish tribes are concentrated. Many literary works have been given in Turkestan, where oral and written literature is rich. In order to establish dominance of the Russians in Turkestan, various pressures were established in the geography. With the Russian domination in Turkestan, the period of decline in education and cultural areas in Turkestan started from the 18th century. İsmail Gaspıralı Bey started the jadid movement in order to take precautions against the regression in Turkestan. The Cedit movement was first seen in the northern regions of Turkestan. İsmail Bey was influential in all of Turkestan with the speech of Gaspıralı. The Cedit movement has greatly affected the geography of today's Uzbekistan. The Cedit movement was one of the influential factors in the establishment of Uzbekistan and the formation of the Uzbek language and literature. Abdurauf Fıtrat, one of the founders of modern Uzbek literature and language, is one of the pioneers of the Cedit movement. Abdurauf Fıtrat became one of the Uzbek writers representing the mission of the jadid movement. Fıtrat wanted to raise the awareness that he expected in the society by taking the aims of the idea of jadid as a subject in his works. The Cedit movement has been a very important intellectual movement for writers and intellectuals from Turkistan. In the thesis study, the traces of the jadid movement in Fıtrat's life, novels and stories were examined. The socio-political events that make up the Cedit movement are discussed. Information was given from the intellectuals who represented the jadid movement in the 18th and 19th centuries. The thesis study is composed of six main titles.