Çağdaş adalet tartışmalarında ortak iyinin imkânı
The opportunity of the common good on contemporary justice debates
- Tez No: 711225
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
John Rawls'un Bir Adalet Teorisi adlı eseri ile yeniden canlandırdığı adalet tartışmalarında geniş bir literatürün doğmasına neden olmuştur. Adaletin temelleri, refahın yeniden dağıtımı, özgürlük ve adalet ilişkisi, kimin neyi hak ettiği gibi adaleti farklı perspektiflerden ele alan görüşler neticesinde ortaya çıkan bu literatür üç kolda gelişmiştir. Bu çalışmanın odak noktası ise 1980'lerde komüniteryenlerin eleştirileri ile gelişen iyinin ve hakkın önceliği üzerine yapılan adalet tartışmasıdır. İyinin ve hakkın önceliği hakkındaki ihtilaf iki ayrı düzlemde incelenecektir. Tartışmanın ontolojik boyutunda amaçlarına öncel birey tasavvuru, kimliğin oluşumu ve mahiyeti konularını tartışılacak ve deontolojik bireyin imkânsızlığına değinilecektir. Sosyolojik düzlemde devletin tarafsızlığı konusu ele alınacak ve adaleti sağlamada gerekli koşulları ne kadar taşıdığı sorunsallaştırılacaktır. Çalışmanın araştırma konusu çağdaş adalet tartışmaları bağlamında, kamusal akıl çerçevesi içindeki tarafsız devlet düşüncesinin ortak iyi idealine ne derece imkan sunabileceği hakkındadır. Bu çalışma ortak iyi idealinin gerçekleştirilebilmesi açısından tarafsız devlet düşüncesinin çok sınırlı bir alana sahip olduğu iddiasını taşır ve adalet hakkındaki tartışmalarımızın ahlaki motivasyonlarımızı içermek durumunda olduğunu iddia eder. Adalet tartışmalarımıza hâkim olan ortak ölçülemezlik karşısında kamusal aklın sınırlılıklarına işaret ederek ihtilaflarımızın ahlaki temellerini dışlamanın toplumsal adaleti tesis etmede yeterli koşulları sağlamayacağını savunulmaktadır. Bu çalışma ile birlikte ahlaki motivasyonlarımızı da kapsayan müzakereler şeklinde gerçekleştireceğimiz adalet tartışmalarımızda, ortak iyinin daha geniş imkân bulabileceği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
John Rawls's work; A Theory of Justice, has led to the emergence of a wide literature on justice debates. This extensive literature, which emerged as a result of views that deal with justice from different perspectives, such as the foundations of justice, the redistribution of wealth, the relationship between freedom and justice as well as who deserves what, has flourished in three separate branches.The focus of this study is the justice debate on the priority of good and right, which developed with the criticisms of communitarian thinkers in the 1980s. The conflict about the priority of the good and the right will be examined on two different levels, ontological and sociological.In the ontological dimension, the concept of the deontological person will be discussed and the impossibility of the deontological person will be mentioned. The subject of impartiality of the state at the sociological level will be discussed and its limitations will be pointed out on how much it carries the necessary conditions in providing justice. In this context, this study problematizes the possibility of the existence of an ideal of the common good in contemporary justice debates. While taking into account the concern of paternalism in the political realm, it argues that our discussions about justice must include our moral motivations. It is argued that excluding the moral foundations of our disputes, by pointing out the limitations of the idea of public reason in the face of the incommensurabilitythat dominates our justice debates, will not provide sufficient conditions for establishing social justice. It is claimed that the common good can find wider opportunities in our justice discussions, which we will carry out in the form of negotiations that include our moral motivations, together with this study.