Abdurruf Fıtrat
- Tez No: 92977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET XIX. yüzyılın sonu ve XX. yüzyılın başı bütün dünyada olduğu gibi Türkistan coğrafyasında büyük değişikliklerin meydana geldiği bir dönem olmuştur. Rus İşgali ile birlikte bölge entellektüelleri asırlardır içinde bulundukları kültürel durgunluğu sorgulamışlar ve istiklale kavuşmanın ancak halkın eğitimi ve dış dünyaya açılmakla olabileceğine inanmışlardır. 1886 yılında Buhara'da doğan Abdurrauf Fıtrat işte halkının geleceğine kendini adamış Cedit dönemi aydınlarından birisidir. Onun çocukluğu hayatı boyunca değiştirmek istediği bu dünyada geçmiştir. Üniversite hayatının geçirdiği İstanbul onun hayatında bir çok değişikliklere yol açmış, Pan Türkizm, Pan İslamizm fikirleri ile etraflıca İstanbul'da tanışmıştır. Sırat-ı Müstakim ve Teârüf-i Müslîmin dergileri etrafında yazar grupları ile beraber olmuştur. Yine Buhara'da büyük etki yaratan ilk eserlerini İstanbul'da vermiştir. Geri dönüşünde ise Genç Buharalılar siyasi hareketine katılmış bu hareketin ideologlarından birisi olmuştur. Cedit aydınlarının Ruslarla işbirliği yaptığı dönemde oda siyasette ön saflarda idi. Fakat Hokand muhtariyetinin Ruslar tarafından silah zoru ile yıkılmasının ardından onun aktif siyasete karşı bir nebzede olsa tavır aldığı gözlenmektedir. Fıtrat Ruslarla işbirliği yapmak zorunda kalan Cedit ileri gelenlerinin sonunu tahmin edercesine bu ilişkinin başında kendisini geri çekebilmiştir. O çok ince bir siyaset izleyerek eğitim, kültürel devrim ve ilim yolunda gitmiş halkını aydınlatmaya çalışmıştır. Onun kurduğu Çağatay Gürüngi buna en iyi örnektir. Fıtrat'ın verdiği ilmi eserlerle Özbekistan'da ilmin gelişmesine katkıda bulunmuş ve yeni kurulan Özbek devletinin politikalarında bu yolla etikili olmaya çalışmıştır. Fıtrat diğer Cedit aydınları gibi 1937-1939 Kızıl Kırgın devrinden kurtulamamış ve idam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The end of XIX century and the begining of XX century witnessed important developments in the world as well is in the geogrpy of Turkestan. Regional itellectuals (inteligentsiya) questioned the cultural stagration that they were living through for centuries, with the Russian invasion. They believed independence was only possible with the education of their people and opening up towards the world. Abdurrauf Fitrat, born in 1886 in Buhara, was one of Jadid intelectuals who vowed himself to the future of his people. His chilhood passed in this region wich he desived to change during his lifetime. İstanbul, where he spent his university years, made many changes in his life, meeting with the ideas of Pan- Türkism and Pan-islamism. He spent time with groups of authors conrentranted among Sırat-ı Müstakim and Teârûf-î Müslim'in. He has produced his first written works in istanbul, which made important influence in Buhara. In his return back to Buhara, he participented Young Bukharans political movement and became one of the prominent ideolog of that movement. During the period when Jadid intellectuals were in cooperation with Russians, he was on the first fronts in politics. But after the destruction of“Hokand Autonomy”by Russian military force, it was observed thathe developed a negative attitude towards active politics. Fıtrat, somehow estimanting the end of Jadid leaders who were forced to cooperate with Russians, he retieat himself from the beginning of this relation. Following a very sensitive policy of education, cultural revolution and science, he tried do onlighted his people.“Çağatay Gürüngi”a group for literature, establised by Fıtrat is the best example of this.