Eskişehir fay zonu'na ait Kaymaz fayı kuzeybatı devamının araştırılması
The investigation of the nortwest continuation of Kaymaz fault(Eskişehir fault zone)
  1. Tez No: 711236
  2. Yazar: CAN ALTUĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Eskişehir Fay Zonu, Anadolu levhası iç deformasyonu açısından en önemli neotektonik yapılarından biridir. Bu fay zonunun Eskişehir yerleşimi kuzeydoğusundaki Kanlıpınar-Kaymaz bölgesi tez çalışması kapsamında incelenmiştir. Çalışma alanında arazide gözlenen yapısal veriler, morfotektonik ve uzaktan algılama çalışmaları ile beraber değerlendirilmiştir. Çukurhisar-Sultandere segmentinin Kanlıpınar-Kaymaz Fayı ile ilişkisi ortaya çıkarılmıştır. Çalışma alanının, batı kesminde belirlenen Kanlıpınar, Yörükkaracaören, Karatepe, Uyuzhamam ve Kaymaz segmentleri, Kanlıpınar-Kaymaz Fayı adı altında yeniden tanımlanmıştır. Elde edilen veriler bu yapının daha önce öne sürüldüğü üzere yanal açılma rejimi altında değil, yanal sıkışmalı tektonik rejimde bulunduğunu göstermektedir. Gelişen bu yanal sıkışmalı rejim çalışma alanında dere ötelenmeleri, doğrultu atımlı faylar, makaslama zonları ve kırık sistemleri olarak gözlenmektedir. Arazi çalışmaları sonucu toplanan fay çiziği verileri ile yapılan kinematik analizler ile birlikte, uzaktan algılama yöntemi ile elde edilen ikincil kırıklar, bu yapıların yaklaşık KB-GD yönlü sıkışma etkisiyle oluştuğunu göstermektedir. Çalışma alanındaki morfotektonik analizler sonucunda bölgenin çok genç zamanda şekillendiği düşünülmektedir. Kanlıpınar-Kaymaz Fayı'nın güney segmentinin kuzey segmentlerine nazaran daha yüksek tektonik aktivite gösterdiği saptanmıştır. Bölgenin, sismik etkinliğinin yüksek olduğunu düşünüldüğünde, Eskişehir ve Ankara illerinin deprem risk değerlendirmesinde Kanlıpınar-Kaymaz Fayı'nın Çukurhisar-Sultandere segmenti ile birlikte dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Eskişehir Fault Zone is one of the most important neotectonic structures of Anatolian plate's internal deformation. The thesis examines Kanlıpınar-Kaymaz region where Eskişehir Fault Zone's segments lies in the northeast of Eskişehir settlement. Structural observations in the study area were evaluated together with morphotectonic and remote sensing data. The relationship of the Çukurhisar-Sultandere segment with the Kanlıpınar-Kaymaz Fault has been revealed. Kanlıpınar, Yörükkaracaören, Karatepe, Uyuzhamam and Kaymaz segments which identified in the western part of the study area has been redefined under the name of Kanlıpınar-Kaymaz Fault. This structure shows that it belongs to a transpressional tectonic regime as opposed to the previously suggested transtensional regime. This developing transpressional regime were observed as stream displacements, strike-slip faults, shear zones and fracture systems in the study area. The secondary fractures obtained by remote sensing method together with the kinematic analysis made with the fault slickensides data collected as a result of field studies show that these structures were formed by compression effect in the NW-SE direction. As a result of the morphotectonic analyzes which carried out in the study area, the region has been created recently. It has been determined that the southern segment of the Kanlıpınar-Kaymaz Fault has higher tectonic activity compared to the northern segments. Considering that the region has high seismic activity which the Kanlıpınar-Kaymaz Fault should be considered together with the Çukurhisar-Sultandere segment in the earthquake risk assessment of Eskişehir and Ankara provinces.