Foraminiferal and calpionellid biostratigraphy, microfacies analyses and tectonic implications of the upper jurassic-lower cretaceous carbonate platform to slope successions in Sivrihisar region (Eskişehir, NW Turkey)
Sivrihisar (Eskişehir, KB Türkiye) bölgesi üst jura-alt kretase karbonat platformu ve yamaç istiflerinde foraminifer ve kalpionellid biyostratigrafisi, mikrofasiyes analizleri ve tektonik çıkarımlar
  1. Tez No: 463563
  2. Yazar: SERDAR GÖRKEM ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmanın amacı Sivrihisar (Eskişehir)'in kuzeyinde, Sakarya Zonu'na ait bir tektonik klipte yer alan Geç Jura – Erken Kretase yaşlı karbonat istifindeki birimlerin çökelme yaşlarının ayrıntılı şekilde belirlenmesi, mikrofasiyes evriminin ortaya konulması ve bu çökellerin Jura – Erken Kretase aralığında Sakarya Zonu üzerinde gelişen karbonat platform sistemindeki yerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, Dümrek köyünün hemen kuzeyinde yüzeylenen karbonat istifleri boyunca toplam kalınlığı 925 m olan iki adet stratigrafik kesit ölçülmüş ve detaylı örnekleme yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda benzer yaş aralığında iki farklı çökelme ortamına ait kayaçların bindirme fayı dokanağı ile bir araya geldiği belirlenmiştir. Bunlardan güneyde bulunan kayaç dizilimi havza ve yamaç fasiyeslerini göstermekte olup, Kimmericiyen – Berriyasiyen yaşlı Yosunlukbayırı Formasyonu ve üzerini örten Valanjiniyen yaşlı Soğukçam Kireçtaşı ile temsil edilmektedir. Bu çökellerde Globuligerina oxfordiana – Mohlerina basiliensis Zonu (Kimmericiyen), Crescentiella morronensis (Saccocoma alt zonu) Zonu (Alt Titoniyen), Protopeneroplis ultragranulata Zonu (Üst Titoniyen), Crassicollaria (massutiniana alt zonu) Zonu (en Üst Titoniyen), Calpionella (alpina, Remaniella ve elliptica alt zonları) Zonu (Alt Berriyasiyen), Calpionellopsis (simplex ve oblonga alt zonları) Zonu (Üst Berriyasiyen) ve Calpionellites (darderi alt zonu) Zonu (Alt Valanjiniyen) ayırtlanmış ve Jura – Kretase sınırı Calpionella Zonu'nun tabanı olarak belirlenmiştir. Bu istifin üstüne ise, araya Yosunlukbayırı Formasyonu'na ait yamaç fasiyesinde, Berriyasiyen yaşlı bir dilimi alarak ters fay dokanağı ile Kimmericiyen yaşlı, tipik bir karbonat platform fasiyesi ile karakterize olan Günören Kireçtaşı gelmektedir. Bu çökellerde Labyrinthina mirabilis – Protopeneroplis striata (Kimmericiyen) Zonu ayırtlanmıştır. Bu birimlerin kuzeyinde, daha kısa ek bir stratigrafik kesit boyunca örneklenen, üst yamaç fasiyesindeki, Erken Berriyasiyen yaşlı Yosunlukbayırı Formasyonu ile bu çökellerin üstünde muhtemelen bir tektonik dokanakla oturan Soğukçam Kireçtaşı bulunmaktadır. Edremit – Bursa – Bilecik Karbonat Platfromunun, çalışma alanına göre konumu göz önüne alındığında, çalışılan havza ve yamaç çökellerinin, bu platformun güneyinde Jura – Kretase zaman aralığında bulunan bir okyanusa bakan ve bu platformdan beslenen şelf yamacı – havza ortamını temsil ettiği düşünülmektedir. Bu birimlerin üstüne bindiren sığ platform karbonatlarının varlığı, çalışma alanının İzmir – Ankara – Erzincan (İAE) kenet kuşağının güneyinde yer almış olması ile birlikte değerlendirildiğinde, Edremit – Bursa – Bilecik Karbonat Platformu kenar ve yamaç çökellerinin, muhtemelen İAE okyanusunun kapanmasına bağlı olarak önemli bir deformasyon ve kısalma gösterdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the biostratigraphy, microfacies analyses and the tectonic interpretation of an Upper Jurassic – Lower Cretaceous carbonate succession widely exposed in a tectonic klippe of the Sakarya Zone (Pontides), north of Sivrihisar region (Eskişehir). For this purpose two stratigraphic sections were measured (925 m thick in total) along the carbonate rocks that crop out north of the Dümrek Village. According to the biozonation and the microfacies types, two coeval but dissimiliar depositional domains, separated by an overthrust, have been detected along the measured sections. The one on the southern part shows a slope to basin facies and is characterized by the Kimmeridgian – Berriasian Yosunlukbayırı Formation and the overlying Valanginian Soğukçam Limestone. Within these deposits the following biozones were defined: Globuligerina oxfordiana – Mohlerina basiliensis Zone (Kimmeridgian), Crescentiella morronensis (Saccocoma subzone) Zone (Lower Tithonian), Protopeneroplis ultragranulata Zone (Upper Tithonian), Crassicollaria (massutiniana subzone) Zone (uppermost Tithonian), Calpionella (alpina, Remaniella and elliptica subzones) Zone (Lower Berriasian), Calpionellopsis (simplex and oblonga subzones) Zone (Upper Berriasian) and Calpionellites (darderi subzone) Zone (Lower Valanginian). The Jurassic – Cretaceous boundary is located at the base of the Calpionella Zone. This succession overthrusted from north to south by a thin slice of the Berriasian Yosunlukbayırı Formation and an overlying thicker slice consisting of the Kimmeridgian Günören Limestone which is a part of the Edremit – Bursa - Bilecik Carbonate Platform. Within the Günören Limestone, Labyrinthina mirabilis – Protopeneroplis striata (Kimmeridgian) Zone was recognized. A much thinner section, measured to the north of these successions, consists of the Yosunlukbayırı Formation of Early Berriasian age deposited on the slope and the basinal Soğukçam Limestone. The boundary of these two formations is probably tectonic. If the positions of the studied sections with respect to the Edremit – Bursa – Bilecik Carbonate Platform is considered, the studied basin and slope facies should represent the southern platfrom margin and slope environmnets of this carbonate platform that faced an ocean to the south during the Jurassic – Cretaceous interval. The slope and basinal facies (the Yosunlukbayırı Formation and the Soğukçam Limestone) overthrusted by the shallow marine deposits (the Günören Limestone) in a region studied to the south of the main İzmir – Ankara – Erzincan (İAE) suture suggests an important disruption and shortening of the Edremit – Bursa – Bilecik Carbonate Platform margin and slope deposits probably related to the closure of the İAE ocean.