Farklı yüklerle yapılan Wingate testlerinde aerobik katkıların hesaplanması
- Tez No: 71125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI GÖBEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
44 6. ÖZET Son yıllarda anaerobik metabolizmanın fiziksel performansa olan etkisi üzerine ilgi gittikçe artmaktadır. Anaerobik metabolizmanın değerlendirilmesinde kullanılan Wingate testi (WT) non-invaziv olması, fazla donanım ve beceri gerektirmemesi ve güvenilirliğinin yüksek olması nedeniyle birçok laboratuvarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada yaşlan 19-25 arasında olan 30 sağlıklı sedanter erkek tıp öğrenci sine 75 gr/kg ve 95 gr/kg yüklerde iki farklı WT uygulandı. Test sırasındaki oksijen tüketimleri (V02)“breath by breath”metodu ile ölçüldü, ölçülen V02 değerlerinden test süresince tüketilen toplam 02 miktarı ve yapılan toplam işteki aerobik katkılar hesaplandı. WT 75 için PP, MP ve Fi değerleri sırasıyla 592.5 ± 67.7 Watt, 466.4 ±51.7 Watt ve % 41.1 ± 8.7 bulundu. WT 95'de elde edilen güç değerleri ise sırasıyla 684.1 ± 94.8 Watt, 484.8 ± 61.7 Watt ve % 47.7 ± 10.4 idi.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY The effect of the anaerobic metabolism to physical performance has received much deserved attention in recent years. Wingate test (WT) is non-invasive, need not much equipment and high skill to administer and reliable; so that, various laboratories have used it for the evaluation of anaerobic metabolism. In this study, 30 healthy and sedantery male medical students (aged 19-25 year- old) performed two different WT at 75 gr/kg and 95 gr/kg loads (WT 75, WT 95 respectively). Breath by breath oxygen consumption of the subjects was measured during the tests. The amount of total oxygen consumption and the aerobic contributions to the total work were evaluated for both tests. In WT 75, the values of peak power (PP), mean power (MP) and fatigue index (FI) were 592.5 ± 67.7 Watt, 466.4 ±51.7 Watt and % 41.1 ±8.7.respectively. Power outputs that obtained from WT 95 were 684.1 ± 94.8 Watt, 484.8 ± 61.7 Watt and % 47.7 ± 10.4, respectively.