Lise öğrencilerine uygulanan psiko-eğitim müdahalesinin öğrencilerin şizofreni hakkında bilgilerine ve tutumlarına etkisi
- Tez No: 711340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAZZEZ MERVE AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerine yapılan psiko-eğitim müdahalesinin, lise öğrencilerinin şizofreni hastalarına karşı tutumları ve şizofreni hastalığı hakkında bilgileri üzerine anlamlı bir etkisi olup olmadığını incelemektir. Bu çalışmanın sonucunda psiko-eğitim müdahalesinin lise öğrencilerinin şizofreni hastalarına yönelik olumsuz tutum ve davranışlarında ve şizofreni hakkındaki yanlış ve olumsuz bilgilerinde değişme olması beklenmektedir. Böylece şizofreni hastalarına erken tanı konulabilmesi ve şizofreni hastalarının sosyal ilişkilerinin, becerilerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışma Antalya ilinin Manavgat ilçesinde Manavgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Fethi Yılmaz Sezer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 30 öğrenciye uygulanmıştır. Fethi Yılmaz Sezer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden katılan 15 öğrenci kontrol grubu; Manavgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden katılan 15 öğrenci müdahale grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmada müdahale grubu ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak ölçekler verilmiştir. Müdahale grubuna ön test sonrasında şizofreniyle ilgili bilgilendirici yazılı materyal verilmiş, 'Biz, Siz, Onlar!' isimli belgeselin yer aldığı video izletilmiş ve sonrasında 1 saatlik soru-cevap oturumu gerçekleştirilmiştir. Psiko-eğitimi tamamlayan müdahale grubu öğrencilerine son test olarak anketler verilmiştir. Kontrol grubuna araştırma süresinde herhangi bir psiko-eğitim verilmemiştir ancak etik gereklilikler dolayısıyla araştırma sonunda kontrol grubuna da psiko-eğitim verilecektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Ruhal Hastalıklara Yönelik İnançlar Ölçeği (RHYÖ) ve Şizofreni Hakkında Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizleri gerçekleştirmek için SPSS 22.0 programı ile 2x2 Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the psycho-education intervention of high school students has a significant effect on high school students' attitudes towards schizophrenia patients and their knowledge about schizophrenia. As a result of this study, it is expected that the psycho-education intervention will change the negative attitudes and behaviors of high school students towards schizophrenia patients and their wrong and negative knowledge about schizophrenia. Thus, it is aimed to make early diagnosis of schizophrenia patients and to improve the social relations and skills of schizophrenia patients. The study was applied to 29 male and 1 female students attending bulunan Manavgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi and Fethi Yılmaz Sezer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi in Manavgat district of Antalya province in the 2019-2020 academic year. 15 students from Fethi Yılmaz Sezer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi as a control group; 15 students participating from Manavgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi are set up as an intervention group. In the study, scales were given to the intervention group and the control group as pre-test and post-test. After the pre-test, informative written material was given to the intervention group about schizophrenia, a video containing the documentary 'Biz, Siz, Onlar!' Was watched, and then a 1 hour question-answer session was held. Questionnaires were given to the intervention group students who completed the psycho-education as a post-test. The control group did not receive any psychoeducation during the study period, however, due to ethical requirements, the control group will also be given psycho-education at the end of the study. In order to perform statistical analysis, 2x2 Repeated Measures Variance Analysis was applied with SPSS 22.0 program.