Empati yönelimli siber zorbalık psiko-eğitim programının lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin siber zorbalık düzeylerine etkisi
Effect of empathy-oriented cyberbullying psycho-education program on cyberbullying level of 9th and 10th grade students
  1. Tez No: 585705
  2. Yazar: AYŞE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHNİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan empati yönelimli siber zorbalık psiko-eğitim programının lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin zorba ve mağdur olma açısından siber zorbalık davranışlarına ve empati düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma açıklayıcı karma yönteme dayalı olarak yapılmıştır ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde hazırlanan psiko-eğitim programının siber zorbalık ve empati üzerine etkisinin; ikinci bölümünde ise uygulanan psiko-eğitim programına ilişkin katılımcı görüşlerinin incelenmesi yer almaktadır. Araştırmanın ilk bölümü 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Konya İli Cihanbeyli ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir Anadolu Lisesi'nde yürütülmüştür. 9. ve 10. sınıfa devam etmekte olan 198 öğrencinin Siber Zorbalık ve İnternet Saldırganlığını Tarama Ölçeği, Temel Empati Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formunu yanıtlaması sağlanmıştır. Elde edilen verilerden yola çıkarak 12'şer kişiden oluşan deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Ardından 12 kişiden oluşan deney grubuna 8 oturumdan meydana gelen“Empati Yönelimli Siber Zorbalık Psiko-Eğitim Programı”uygulanmıştır. Kontrol grubu ile herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Psiko-eğitim programının uygulanmasının ardından deney ve kontrol gruplarına aynı ölçme araçları tekrar uygulanmış ve son test verileri elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde örneklemin küçük olması (n
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to review the effect of empathy-oriented cyberbulying psycho-education program develoed by the researcher on cyberbullying behaviours and empathy levels of 9th and 10th grade students. The research was based on descriptive mixed method and consists of two sections. The first part includes review of the effect of psycho-education program on cyberbullying and emptahy; second part includes the review of opinions of the participants who participated into the psycho-education program. The first part of the study was conducted in an Anatolian High School in Cihanbeyli district of Konya during 2018-2019 academic year. One hundred and ninety eight students attending 9th and 10th grades were asked to respond to Cyber Bullying and Internet Aggression Screening Scale, Basic Empathy Scale and Personal Information Form. Based on the data obtained, experimental and control groups including12 students each were created. Then, "Empathy-Oriented Cyber Bullying Psycho-Education Program consisting of 8 sessions was applied to the experimental group including 12 students. No study was conducted with the control group. Following the implementation of the psycho-education program, same measurement tools were applied to the experimental and control groups again and final test data were obtained. Non-parametric tests were used in the analysis of quantitative data because of the small sample size (n