Bazı (2-benzimidazoliltiyo) asetohidrazit türevleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 19169
  2. Yazar: TİJEN ÖNKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FETHİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI. ÖZET Benzimidazol halkası içeren bileşikler çeşitli biyolojik aktiviteler gösterir, özellikle benzimidazol halkasının 2. konumundan yapılacak olan sübstitüsyonlar elde edilecek bileşiklerin biyolojik aktivitesini yönlendirir. 2(3H)-benz imidazoltiyon'un antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu daha önce literatürde bildirilmiştir. (2-Benzimidazoli ltiyo)asetik asit ve türevlerinin de antibakteryel, antifungal ve antimikobakteryel aktivite gösterdiği literatürde kayıtlıdır. Kelat yapma özelliğine sahip işlevsel gruplar içeren bileşiklerin antimikrobiyal aktivite gösterdiği iyi bilinmektedir. Bu çalışmada (2-benzimidazol i ltiyo)asetohidrazit ve türevlerinin sentezi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 1-[(2-benz- imidazol i tiyo)aseti l ]-2-benzi 1 iden( veya eti liden)hidrazin yapı sına sahip aşağıda genel yapısı gösterilen on'u yeni olmak üzereonüç bileşiğin sentezi gerçekleştirildi. Bileşiklerin genel formülü aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Bileşikleri elde etmek için 2(3H)-benzimidazoliltiyon, o-f en i lend i aminin karbon disülfür ile reaksiyonundan elde edildi. 2(3H)-Benzimidazol iltiyon etil kloroasetat ile reaksiyona girerek (2-benzimidazol i ltiyo)asetik asit etil esterini verdi. Bu esterin hidrazin hidratla reaksiyonu hidrazit türevini oluşturdu. Daha sonra elde edilen hidrazit uygun keton ve aldehitlerle reaksiyona sokularak tez konusu bileşikler oluşturuldu. Sentez şeması aşağıda gösterilmiştir. C2H5OH + KOH* CS2 NH, NH, C2H50CS5“K V-N y- s-K+.N H H >=s H30* ^ C2H5OCSS~K* H y~ SH * o CH:.COOC2H5 KOH >=s ^ )- 5H N I T ^- S-CHjCOOCjHs %t-”N. y~ S-CH2COOC2H5 4 H2N-!^H2 H2Q I T y-5-CH2C0NH-NH2 N / ") - S- CH2C0NH-.>!-
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Compounds bearing ben z imidazole ring show diverse biological activities. Especially, substitutions at the position two govern the biological activity of the compounds to be obtained. It has been reported in the literature that 2(3H)- benzimidazolethione had antimicrobial activity. It has also been cited in the literature that (2-benzimidazolylthio)acetic acid and its congeners had antifungal and antibacterial activity. It is well-known that the compounds having the moieties which have chelating capability possess antimicrobial activity. It is also known that acylhydrazones have capability to form chelates. (2-Benzimidazolyl thio)acetohydrazide and its derivatives have been aimed to be synthesized in this study. For this purpose, thirteen compounds, ten of them new, which possess the structure of 1-[(2-benzimidazolylthio)acetyl ]-2-benzyl idene(orethyl i dene) hydrazine have been synthesized of which general structure is shown in the following table. In order to obtain title compounds 2-benzimidazolethione was synthesized by the reaction of o-phenyl enedi amine with carbon disulphide. 2(3H)- Benzimidazolethione underwent a reaction with chloroacetic acid ethyl ester to give (2-benzimidazolylthio)acetic acid ethyl ester. The reaction of the ester with hydrazine hydrate gave the hydrazide derivative, afterwards, the hydrazide was reacted with corresponding ketones and aldehydes to from the title compounds. The synthetic route has been represented in the following scheme. CjHgOH * KOH* CS2 *¦ C2HsOCS5“K4 N'H2 N N NH2 H H N Hs04 s^t^H y-r,* ”!TH H H H H H \ KOH fr^rNw H H m r^!!%VN 'y-S-5-CH2CONH-N'H2 H *' H Scheme 10: The Synthetic Routes of the Compounds 83The chemical structure of the compounds synthesized have been elucidated by IR.NMR spectra and their elemental analyses. NH-N=C R Table 6: The Compounds Synthesized The antibacterial and antimycobacterial activity of the compounds synthesized have been tested using the tube dilution method against B.subtilis, E.col i. S. aureus, P.aureginosa and M. tuberculosis respectively. Ampici 11 in sodium and INH were used 84as references for antibacterial and ant i mycobacterial testing. The most active compounds against M. tuberculosis were compounds III, V, VIII whereas compound II, VII, X were more active than the others against gram (+), and VII and XI againts gram (-). 85