Karaciğer kistik ekinokokkozunda konservatif cerrahi tedavi uygulanan olgularda kavite yönetimi için omentoplasti ile tüp drenajın karşılaştırılması
Comparison of omentoplasty and tube drainage for cavity management in cases undergoing conservative surgical treatment in liver cystic echinococcosis
- Tez No: 711447
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Mevcut çalışma konservatif cerrahi tedavi uygulanan Karaciğer Kistik Ekinokokkozu (KKE) olgularında kavite yönetimi için omentoplasti ile tüp drenajı karşılaştırmaktadır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD'da Ekim 2019 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında, konservatif cerrahi tedavi uygulanan KKE olguları dahil edilmiştir. Kavite özellikleri benzer olan hastalar, kavite sterilizasyonunun ardından kavite yönetimi için omentoplasti veya tüp drenaj uygulanmasına göre randomize edildi. Oluşturulan omentoplasti ve tüp drenajı grupları arasında safra fistülü ve kavite enfeksiyonu açısından karşılaştırma yapılacaktır. Bulgular: Çalışmaya 60 hasta dahil edildi. 30 hastaya kavite yönetimi için tüp drenaj, 30 hastaya omentoplasti uygulandı. Gruplar ortalama yaş, cinsiyet dağılımı, ek hastalıklar ve kist özellikleri açısından benzerdi. Omentoplasti yapılan grupta ortalama operasyon süresi 131,3±45,5 dakika, tüp drenaj yapılan grupta 158,8±50,9 dakikaydı (p=0,046). Omentoplasti yapılan grupta ortalama hastanede kalış süreleri 9,5±3,08 gün, tüp drenaj yapılan grupta 10,55±3,72 gündü (p=0,28). Hastaların % 28.3' ünde safra fistülü, 13.3' ünde yara yeri enfeksiyonu, % 5' inde postoperatif kolanjit, % 5' inde kist kavitesi enfeksiyonu görüldü. Omentoplasti uygulanan 6 hastada (% 20), tüp drenaj uygulanan 11 hastada (%36,6) safra kaçağı görüldü. Omentoplasti uygulanan 1 hastada, tüp drenaj uygulanan 7 hastada postoperatif yara yeri enfeksiyonu görülmüş olup fark istatistiksel açıdan anlamlıydı. (p=0,039) Sonuç: Omentoplasti komplike kistlerde de safra kaçağı oluşumunu engellemede tüp drenaja göre etkili olabilecek bir yöntemdir. İstatistiksel kanıt için daha büyük örneklemlerle randomize kontrolü çalışma yapılması gerekebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The current study compares omentoplasty with tube drainage for cavity management in patients with Liver Cystic Echinococcosis (LCE) who underwent conservative surgical treatment. Patients and Methods: Patients with LCE who underwent conservative surgical treatment between October 2019 and May 2021 at Atatürk University Faculty of Medicine, Department of General Surgery were included in this study. Patients with similar cavity characteristics were randomized to omentoplasty or tube drainage for cavity management after cavity sterilization. Comparisons will be made between the omentoplasty and tube drainage groups in terms of biliary fistula and cavity infection. Results: 60 patients were included in the study. Tube drainage for cavity management was performed in 30 patients and omentoplasty in 30 patients. The groups were similar in terms of mean age, gender distribution, comorbidities and cyst characteristics. The mean operation time was 131.3±45.5 minutes in the omentoplasty group, and 158.8±50.9 minutes in the tube drainage group (p=0.046). The mean hospital stay was 9.5±3.08 days in the omentoplasty group, and 10.55±3.72 days in the tube drainage group (p=0.28). Bile fistula was seen in 28.3% of the patients, wound infection in 13.3%, postoperative cholangitis in 5%, and cyst cavity infection in 5% of the patients. Bile leakage was observed in 6 patients (20%) who underwent omentoplasty and 11 patients (36.6%) who underwent tube drainage. Postoperative wound infection was observed in 1 patient who underwent omentoplasty and 7 patients who underwent tube drainage, and the difference was statistically significant. (p=0.039) Conclusion: Omentoplasty is a method that can be effective compared to tube drainage in preventing bile leakage in complicated cysts. A randomized controlled trial with larger samples may be required for statistical evidence.