Suçiçeği ve Komplikasyonlarının Değerlendirilmesi
Evaluation of Varicella and Its Complications
- Tez No: 711448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU SAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada polikliniğe başvuran ve komplikasyon nedeniyle servise yatırılan suçiçeği olgularının geriye dönük değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Ocak 2000-Ocak 2003 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği polikliniğine başvuran 676 suçiçeği olgusunun poliklinik kayıtları ve servise yatırılanların hasta dosyaları incelendi. Polikliniğe başvuranlar yaş, cinsiyet, mevsimsel dağılım ve yatış oranı yönünden; servise yatırılanlar ise yaş, cinsiyet, mevsimsel dağılım, ortalama hastanede yatış süresi ve komplikasyon tipi yönünden araştırılarak kayıt edildi. Polikliniğe başvuran 676 suçiçeği olgusunun yaş ortalaması 5.04 ± 3.13 yıl; %53'ü erkek, %47'si kız; yaş gruplarına göre dağılımı: 9 yaş % 6.7; mevsimsel dağılımı: %35.4 ilkbahar, %20.8 yaz, %12.1 sonbahar, %31.7 kış olarak bulundu. Olgulardan %5.8'inin (39) komplikasyon nedeniyle servise yatırıldığı saptandı. Servise yatırılan hastaların yaş ortalaması 2.08 ± 1.93 yıl; %61.5'i erkek, %38.5'i kız; yaş gruplarına göre dağılımı:
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to retrospectively evaluate varicella cases who applied to the outpatient clinic and were hospitalized due to complications. In this study, the outpatient clinic registries of 676 varicella patients who applied to Zeynep Kamil Training and Research Hospital, Children's outpatient clinic between January 2000 and January 2003, and the patient files of those who were hospitalized in the service were analyzed. Those applying to the outpatient clinic were registered in terms of age, gender, seasonal distribution, and hospitalization rate. Those hospitalized were recorded in terms of age, gender, seasonal distribution, the average period of hospital stay, and type of complication. It was found that the average age of 676 varicella patients applying to the patient clinic was 5.04±3.13 years; 53% were male and 47% were female; the distribution by age groups was 9 years (6.7%); the seasonal distribution was as follows; spring (35.4%), summer (20.8%), autumn (12.1%), winter (31.7%). It was found that 5.8% (39) of the patients were hospitalized in the service because of the complication. The average age of patients hospitalized in the service was 2.08 ± 1.93 years; 61.5% were male and 38.5% were female; the distribution by age groups was