Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde zaman ve görünüş belirteçleriyle eylemcil yüklem arasındaki uyumun sohbet botu üzerinden etkileşimli öğretimi
Interactive teaching of harmony between time and appearance markers and active attachment in teaching Turkish as a foreign language through chat boat
- Tez No: 711457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY SEBZECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çevrimiçi etkileşimli bir Türkçe sohbet botu üzerinden eylemcil yükleme sahip tümceler yirmi yedi zaman ve görünüş belirtecine olan uyumu açısından kodlanmıştır. Tümce üretim sürecinde, zaman ve görünüş uyumları, botun karşılıklı konuşmaya dayalı sohbet dizgesi içerisinde gösterilmektedir. Bu dizgede, belirteçlerin zaman ve görünüş ulamlarıyla olan bağıntısının yabancı öğrenicilere nasıl öğretilebileceği sorusu temelinde doğal dil işleme tabanlı kodlamalar gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, Türkçede sıkça kullanılan yirmi yedi adet zaman ve görünüş belirtecinin eylemcil yüklemler ile olan uyumunun betimlemesi yapılmıştır. Ortaya çıkan betimleme yazılım diline dönüştürülerek sohbet botunun veri tabanına aktarılmıştır. Genel Ağ'da çevrimiçi olarak kullanıma açılan arayüz ile birlikte zaman ve görünüşe bağlı uyum yanlışları, sohbet sırasında sohbet botu tarafından öğreniciye söylenmekte ve aynı zamanda üretilen tümcenin doğru biçimi aktarılmaktadır. Sohbet botunun yazılım dili, Dr. Richard Wallace (2005) tarafından oluşturulan AIML'dir (Artificial Intelligence Mark-up Language). AIML, XML formatını kullanan ve sohbet botu oluşturmada tercih edilen özgür yazılımlardan biridir. Bu çalışma, oluşturduğu algoritmalarla yabancılara Türkçe öğretiminde doğal dil işleme ve bilgisayarlı dilbilim açısından uygulanabilirliği, denetlenebilirliği ve geliştirilebilirliği olan sohbete dayalı önemli bir dil taslağını sunmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, sentences with verb predicate were coded in terms of compliance with twenty-seven tenses and aspect adverbs via an online interactive Turkish chat bot. Sentence generation production process, tense agreements and aspect agreements in the sentence generation process created by language users are described in the chat system. In this system, the correlation of the adverbs with the categories of tense and aspect natural language processing-based coding was carried out on the basis of the question of how it can be taught to foreign students. Accordingly, the compatibility of twenty-seven tense and aspectual adverbs, which are frequently used in Turkish, with verb predicates has been described. The resulting description was converted into a software language and transferred to the database of the chatbot. Along with the interface opened online in the Internet, tense and aspect-related agreement errors are told to the student by the chatbot during the chat, and at the same time, the correct form of the generated sentence is conveyed. The software language of the chatbot is AIML (Artificial Intelligence Mark-up Language) created by Richard Wallace, PhD (2005). AIML is one of the free software that uses XML (Extensible Markup Language) format and is preferred for creating chatbots. This study, with the algorithms he created will present an important conversational language framework with applicability, controllability and development in terms of natural language processing and computational linguistics in teaching Turkish to foreigners.