Tanıtım filmleri alanında Hyper Lapse tekniğinin kullanımı ve örnek bir uygulama
Hyper Lapse technique and presentation in the field of promotion and advertising films. example: Kutahya city promotion film
- Tez No: 711483
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Zaman, teknoloji ve yaşamın çok hızlı ilerlediği günümüz koşullarında, insanların değer verdiği en önemli kavramlardan biridir. Zamanın değerli olması, yapılan işlerin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bitirilmesini, tüketilmesini, izlenmesini, satılmasını gerektirmektedir. Yani insanların izleme süreleri de eskiye göre çok kısalmış durumdadır. Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki insanlar videoları kırk beş saniye ile bir dakikada geçme eğilimindedir. Bu durumda, görsel tasarımcıların çözüm aradığı kısıtlı zaman konusunda farklı görsel teknikler ve yeni görsel anlatım dilleri gündeme gelmeye başlamıştır. Hyper Lapse da bu anlatım dillerinden birini oluşturmakta kullanılan bir tekniktir. Hyper Lapse tekniğinin merkeze alındığı bu çalışma, dört ana bölüm altında incelenmiştir. Öncelikle tanıtım filmleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde tanıtım filminin tarihçesinden çeşitlerine, derinlemesine bir araştırma yapılmıştır. Özellikle tanıtım filmlerinin tarihçesi kısmında incelenen filmlerin, daha önce kategorize edilmeden arşivlendiği tespit edilmiştir. Bu nedenle bahsedilen kaynaklar hareketli görüntünün başlangıcından itibaren büyük ölçüde tek tek izlenerek tanıtım filmi kategorisine girebilecek filmler süzülmüş, kronolojik bir şekilde kategorize edilmiştir. Sonraki bölümde Hyper Lapse, teknik olarak incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken fotoğrafın ve hareketli görüntünün tarihleri araştırılarak Time Lapse tekniğinin daha karmaşık bir hâli olan Hyper Lapse örnek filmler incelenmiş ve görsel iletişim tasarım ilkeleri bağlamında açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise tezin konusunu içeren tanıtım filmlerinde, Hyper Lapse tekniğinin kullanımı ile ilgili örnekler derinlemesine irdelenerek görsel iletişim tasarımı ve sinematografik olarak açıklanmıştır. Bu bölümde Hyper Lapse tekniğinin uygulanması prodüksiyon ve post prodüksiyon aşamaları da görsellerle desteklenerek detaylı bir şekilde anlatımıştır. Son bölümde ise uygulama filmi süreci teknik detaya çok girmeden anlatılmıştır. Çalışmanın sonucunda, tekniğin tanıtım filmlerinde kullanılması ile ilgili çıkarımlara yer verilmiştir. Tanıtım filmlerinde, Hyper Lapse tekniğinin avantajları ve dezavantajları sıralanarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Time is one of the most important concepts which people value in today's circumstances, where technology and life advance very quickly. Time is valued and determined by the rate at which observed tasks are consumed finished and sold. Therefore people's observation are also much shorter than in the pastStudies have shown people have developed the tendency to watch videos of a maximum of forty-five seconds to one minute due to limited time, visual designers have started searching for visual expressions and communication techniques. Hyper lapse is a technique used to produce one of these narrative languages. This study which focuses on Hyper Lapse technique, has been examined under four main sections. To begin with , promotional films were examined in detail in this section , extensive research has been conducted from the types and the history of promotional films. It has been determined that the films in the history section of“Promotional Films”are archived without being previously categorized. Therefore mentione sources have been watched one by one from the beginning of the motion picture and the films which can be included in the promotional film category have been filtered and categorized in a chronological manner. Therefore mentioned sources time is one of the most important concepts which people value in today's circumstances, where technology and life advance very quickly. Time is valued and determined by the rate at which observed tasks are consumed finished and sold. Therefore people's observation are also much shorter than in the past. Studies have shown people have developed the tendency to watch videos of a maximum of forty five seconds to one minute. Due to limited time, visual designers have started searching for visual expressions and communication techniques. Hyper lapse is a technique used to produce one of these narrative languages. This study which focuses on Hyper Lapse technique , has been examined under four main sections. To begin with, promotional films were examined in detail in this section, extensive research has been conducted from the types and the history of promotional films It has been determined that the films in the history section of“promotional films”are archived without being previously categorized. Therefore mentione sources have been watched one by one from the beginning of the motion picture and the films which can be included in the promotional film category have been filtered and categorized in a chronological manner. Therefore mentioned sources In the next section, Hyper Lapse is examined technically the dates of the photograph and the moving image have been examined throughout this review and Hyper Laps sample films , which is a more complex version of the Time Laps technique, were examined and explained in the context of visual communication design principles. In the third section examples related to the use of Hyper Lapse technique in promotional films containing the subject of the thesis are examined in detail and explained in terms of visual communication design and cinematography. In this section the application of the Hyper Lapse technique , production and post production stages supported by visuals are explained in detail In the last part the application film process is explained without going into technical details. As a result of the study , conclusions are made about the use of the technique in promotional films In the promotional films, the advantages and disadvantages of the Hyper Lapse technique were outlined and suggestions were made