Asimetrik bilginin hisse senetlerinin fiyatlaması üzerine etkisi
Effect of asymmetric information on stock pricing
- Tez No: 711482
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tasarrufların ekonomiye kazandırılması ve optimal kaynak dağılımının sağlanması açısından sermaye piyasalarının etkinliği oldukça önemlidir. Etkin bir piyasanın temel koşullarından biri piyasada bilgi asimetrisinin olmamasıdır. Bilgi asimetrisi ve ondan kaynaklanan ahlaki tehlike, ters seçim ve temsilcilik problemleri gerek reel gerekse finansal piyasaları derinden etkilemekte, etkin bir şekilde çalışmalarını engellemektedir. Bu çalışmanın amacı, literatürde yer alan asimetrik bilgi ölçüm yöntemlerini kullanarak hisse senedi bazında asimetrik bilgiye dayalı işlem seviyesini tespit etmek ve asimetrik bilginin hisse senedi getirisini açıklamada bir faktör olarak dikkate alınıp alınamayacağını belirlemektir. Bu çerçevede önce asimetrik bilgi çeşitli ölçüm yöntemleriyle firma bazında tespit edilmiş ve PIN değerleri dikkate alınarak oluşturulan portföyler karşılaştırılmıştır. Çalışmada ayrıca piyasa modeli ve üç faktör modeldeki değişkenlere asimetrik bilgiye dayalı işlem olasılığı (PIN) ilave edilerek bu değişkenin hisse senedi getirisini açıklama gücü regresyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmamızda 173 şirketin 2005-2019 yıllarını kapsayan alım satım emirlerinden hareketle asimetrik bilgiye dayalı işlem olasılığı (PIN) hesaplanmış ve PIN değerlerine dayalı olarak üç portföy oluşturulmuştur. Düşük PIN değerine sahip şirketlerin yer aldığı portföyün performansı ile yüksek PIN değerine sahip şirketlerin yer aldığı portföyler karşılaştırılmıştır. Yüksek PIN değerine sahip portföylerin daha yüksek getiri sağladığı tespit edilmiştir. Panel Regresyon Modellerinde de bu değişkenin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde hisse senedi getirisini açıklama gücüne sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The efficiency of capital markets is very important in terms of transferring savings into the economy and ensuring optimal resource allocation. One of the basic conditions of an efficient market is the absence of information asymmetry in the market. Information asymmetry and its consequences moral hazard, adverse selection and agency problems affect both real and financial markets deeply and prevent them from working effectively. The aim of this study is to determine the trading level based on asymmetric information on stock basis by using asymmetric information measurement methods in the literature and to determine whether asymmetric information can be taken into account as a factor in explaining the stock return. In this framework, firstly, asymmetric information was determined on company basis with various measurement methods and the portfolios created by taking Probability of Informed Trading (PIN) values into account were compared. In this study, by adding PIN to the variables in the market model and three-factor model, the explanatory power of this variable for stock returns was analyzed by regression method. In our study, PIN based on asymmetric information was calculated with the buy and sell orders of 173 companies covering the years 2005-2019, and three portfolios were created based on these PIN values. The performance of the portfolio that includes companies with low PIN value and portfolios with high PIN value is compared. It has been determined that portfolios with high PIN values provide higher returns. In the Panel Regression Models, it was concluded that this variable has the power to explain the stock return.